Bugün, 13 Temmuz 2020 Pazartesi

24 İLDE YASAK DEVAM EDİYOR

İçişleri Bakanlığı 81 ile koronavirüs genelgesi gönderdi. Hazırlanan genelge şehir giriş ve çıkış tedbirlerine ilişkin alınan önlemler 81 il valiliğine iletildi.

    Gönderilen genelgede, şehir giriş ve çıkış yasağının kaldırıldığı iller belirtildi. Buna göre Aydın, Antalya, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla'ya uygulanan kara, deniz ve hava yolu kısıtlamalar kaldırıldı.
    İçişleri Bakanlığı'nın göndermiş olduğu genelgeye göre 24 ilde şehir giriş ve çıkış kısıtlaması 19 Mayıs 2020 Salı saat 24.00'e kadar devam edecek. Kısıtlama 4 Mayıs 24.00 tarihi itibariyle geçerli olacak. Yasağın devam ettiği iller şu şekilde:
    Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak.
    
    İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN 
    GÖNDERDİĞİ GENELGE
    İçişleri Bakanlığı'nın göndermiş olduğu genelgede şu ifadeler kaydedildi:
    Büyükşehir statüsündeki Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van illeri ile Zonguldak ili olmak üzere toplam 24 ilimiz sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 15 günlük süreyle 4 Mayıs 2020 Pazartesi günü saat 24.00'dan 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00’a kadar geçici olarak durdurulacak.
    Bu illerimizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca illerinde kalmaları esas olacak.
    Şehir giriş-çıkış kısıtlamasına yönelik ilgi (a),(b) Genelgelerimiz ile belirlenen usul, esas ve istisnalar bu Genelge ile getirilen kısıtlama dönemi için de geçerli olacak.
    Söz konusun tedbirlere ilişkin Valiler tarafından ilgili mevzuatı uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması istendi.
    Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.