70 YAŞINDA OKUMA-YAZMA ÖĞRENDİLER
Terme Halk Eğitim Merkezinde açılan kursta okuma-yazma öğrenen yetişkin kursiyerler, anılarından oluşan "Geç Kalmış Kalemler" isimli bir de kitap yazdı.
Tarih: 8.1.2019 15:53:09

Terme Halk Eğitim Merkezinde açılan kursta okuma-yazma öğrenen yetişkin kursiyerler, anılarından oluşan "Geç Kalmış Kalemler" isimli bir de kitap yazdı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan "Okuma-Yazma Seferberliği" kapsamında Terme Halk Eğitim Merkezi´nin açtığı kurslarda toplam 956 kişi okuma-yazma öğrendi. Bu kurslardan birinde yaşları 30-70 arasında değişen okuma-yazma öğrenen 10 kursiyer anılarından oluşan bir de kitap yazdı.
Sınıf Öğretmeni Hacer Kılıçkıran öncülüğünde anılarını kaleme alan kursiyerler "Geç Kalmış Kalemler" isimli kitabı ellerine aldı. Bu yaşta okuma-yazma öğrenerek büyük bir başarıya imza atan kursiyerler bir de kitap sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı. Yıl sonunda ilkokul diploması alacak kursiyerlerin hedefi ise daha da ileriye gitmek. Çeşitli nedenlerle okuyamadıklarını belirten kursiyerler duygularını şu şekilde dile getirdi:
70 yaşındaki kursiyer Fatma Akarsu, "Dolmuşlara binerken hep yanlış arabalara biniyordum. Okuma-yazmayı öğrenmeye karar verdim. Sonra bu kursa başladım. Burası bizim için çok iyi oldu. Şimdi işlerimizi rahatlıkla yapıyoruz. Çevremizden ´bu yaştan sonra okuma-yazma öğreneceksiniz de ne olacak´ dediler. Fakat okumanın yaşı olmaz diyerek bu kursa geldim. Günlük işlerimize lazım olacak her şeyi öğrendik" diye konuştu.
"Doktora gidince sıra alamadım"
63 yaşındaki kursiyer Perihan Yağcı, "Doktora gidince sıra alamadım. Çok mahcup oldum. O an içimden ´bir kurs açılsa da okuma-yazma öğrensem´ diye geçirdim. Bu kursu öğrenince başladım. Şimdi hastaneye gittiğimde işlerimi halledebiliyorum. Herkese tavsiye ediyorum. Kitabımızı da bugün elimize aldık. Çok mutluyuz. Cumhurbaşkanımıza ve eşine teşekkür ediyoruz" dedi.
55 yaşındaki kursiyer Sultan Yağcı, "Önceden okuyamamıştım. Şimdi okuma-yazmayı öğrendiğim için çok mutluyum. Şimdi her yere gidebiliyorum. Büyüklerimize teşekkür ediyorum. En fazla öğretmenimize teşekkür ediyorum. Bize her şeyi öğretti" şeklinde konuştu.
Okuma-yazma öğrenen diğer kursiyerlerde hayatlarının daha kolaylaştığını ve hayallerini gerçekleştirdiklerini söyledi.

"GEÇ KALMIŞ GİBİ DEĞİLLER!"
"Okuma-Yazma Seferberliği" sayesinde okuma-yazma kurslarına ilginin arttığını belirten Terme Halk Eğitim Merkezi Sınıf Öğretmeni Hacer Kılıçkıran, "Bu artışla beraber kurslara devam etme süresi uzadı. Kurslarımız daha verimli bir şekilde devam ediyor. İnsan 7 yaşında da 70 yaşında da öğrenci. Buradaki yetişkin öğrencilerimizin öğrenme isteği çok fazla. Heyecanlılar.
Öğrencilerimiz okuma-yazmayı öğrendi. Artık kendilerini rahat bir şekilde ifade edebiliyorlar. Banka, hastane gibi yerlerde kendi başlarını işlemlerini rahatlıkla halledebiliyorlar. Artık belli bir seviyeye de geldiklerinde kendi anılarını yazmalarını istedik. Anılarını çok güzel bir şekilde kendi el yazıları ile kaleme alarak yazıya döktüler. Bu anıları toplayarak ´Geç Kalmış Kalemler´ isimli bir kitap bastırdık. Kitabın yazarlar kısımlarında kendi isimleri yer alıyor. Okuma-yazmayı öğrenip bir de kitap sahibi olmaları onlar için çok büyük bir başarı oldu. Güzel de bir hatıra oldu. Bu kitap umarım okuryazar olmayan kişilere örnek olacaktır. Hatta genç öğrencilerimiz de bu kitaptan ilham alacaklardır. Kitabımızın adı ´Geç Kalmış Kalemler´ ama geç kalmış gibi değiller. Çok güzel yazdılar. Kursiyerlerimiz şuanda 1. kademe kursumuzu bitirerek okuryazar oldular. Sene sonuna kadar 2. kademe kursumuzu da tamamlayarak ilkokul mezunu olmuş olacaklar. Ondan sonra da açık ortaokul ve lise eğitimi alabilecekler" açıklamalarında bulundu.
Terme Halk Eğitim Merkezi Müdürü Halil İbrahim Kılıçaslan ise "Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan´ın öncülüğünde başlatılan okuma-yazma kurslarında aktif görev alarak çalışmalarımıza başladık. Terme genelinde 122 kursta 956 kursiyerimizi eğitim öğretime aldık. Kursiyerlerimiz, öğretmenlerimiz eşliğinde okuma-yazmayı kısa sürede öğrendiler. Öğretmenlerimiz öncülüğünde kursiyerlerimizin anılarından oluşan bir kitap ortaya çıktı. 300 adet kitap bastırdık. İsteyenler merkezimizden bu kitabı ücretsiz temin edebilirler" diye konuştu. Hbr: termehaber
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YAŞINDA OKUMA YAZMA ÖĞRENDİLER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
22 MART DÜNYA SU GÜNÜ
22 MART DÜNYA SU GÜNÜ
Su,sağlık için hayati önem taşıyor. Su içerdiği sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi vücut için önemli olan mineraller içeriyor. Su, insan hayatı için oksijenden sonra en önemli ikinci ihtiyaç olarak gösteriliyor. Çünkü kanın %83´ü, kemiklerin %22´si, beynin ve kasların %75´i sudan oluşuyor. Ter, tükürük, idrar gibi vücut sıvılarının üretimi, atıkların atılması, suda eriyen besinlerin emilimi, eklemlerin ve gözün kayganlaşması, vücut ısının düzenlenmesi su ile mümkün oluyor.
"İLÇE MİNİBÜS SORUNUNU KÖKTEN ÇÖZECEĞİZ"
"İLÇE MİNİBÜS SORUNUNU KÖKTEN ÇÖZECEĞİZ"
Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Demir, 17 ilçeden kent merkezine gelen minibüslerin artık şehir içine girebileceğini belirterek, "Her vatandaşımızın sesini duymak, onları düşünmek zorundayız. Eski Bafra Garajı´nın bulunduğu yere akıllı terminal yaparak minibüs toplanma merkezini oluşturacağız." dedi.
EN MUTLU ÜLKELER BELLİ OLDU
EN MUTLU ÜLKELER BELLİ OLDU
Birleşmiş Milletlerin (BM) yayımladığı Dünya Mutluluk Raporu, dünyadaki en mutlu ülkelerin, en zengin ekonomiler değil güçlü sosyal devlet ve kurumsal desteği bulunan ülkeler olduğunu ortaya koydu.
"SİZLERDEN OY DEĞİL DESTEK BEKLİYORUM"
"SİZLERDEN OY DEĞİL DESTEK BEKLİYORUM"
Samsun´da faaliyet gösteren Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı temsilci ve öğrencileri İYİ Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hayati Tekin ile bir araya geldi.
USTA´DAN SEÇMENLERE ÇAĞRI
USTA´DAN SEÇMENLERE ÇAĞRI
Samsun Milletvekili ve Bağımsız Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan USTA, 31 Mart Yerel Seçimlerinde Samsun´dan tek bağımsız aday olmasına ve pusulanın sonunda yer alan bağımsız aday bölümünün siyasi partilerden bir şerit ile ayrılmasına rağmen kendisine yarım sütun ayrılmasına yaptığı itirazların Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından ret edildiğini ve konuyla alaka Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunduğunu duyurdu.
İLKADIM KENTSEL DÖNÜŞÜMLE NEFES ALACAK
İLKADIM KENTSEL DÖNÜŞÜMLE NEFES ALACAK
Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Demir, İlkadım ilçesinde kangren haline dönüşen sorunların Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın himayelerinde gerçekleşecek kentsel dönüşüm çalışmalarıyla çözüme kavuşacağını söyledi.
YAZAR AHMET SEZGİN, İKİZCE´Yİ COŞTURDU
YAZAR AHMET SEZGİN, İKİZCE´Yİ COŞTURDU
Eğitimci-Yazar Ahmet Sezgin; 15 Mart Cuma günü Ordu/ İkizce Anadolu Lisesinde öğrencilere "Mehmet Akif´i ve İstiklal Marşımızı Anlamak" konulu bir konferans verirken İkizce Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonuyla bütün ortaokul öğretmenlerine de "Aşk Medeniyetine Yolculuk" konulu bir konferans verdi.
250 ADET ÇAM TOPRAKLA BULUŞTU
250 ADET ÇAM TOPRAKLA BULUŞTU
Terme Amazon Kültür ve Dayanışma Derneği ve Terme Belediyesi işbirliği ile Yalı Mahallesi sahili ağaçlandırıldı.
ATATÜRK iLKOKULU ŞEHiTLERi TANITIYOR
ATATÜRK iLKOKULU ŞEHiTLERi TANITIYOR
Atatürk İlkokulu öğrencileri Şehitler Günü münasebetiyle bu yıl da ilçemizdeki şehit bir polis ve bir asker mezarını ziyaret etti.
YATIRIMCIYA YARDIMCI OLACAĞIZ!
YATIRIMCIYA YARDIMCI OLACAĞIZ!
Seçim çalışmaları kapsamında esnaf ziyaretlerini sürdüren Millet İttifakı CHP Çarşamba Belediye Başkan Adayı Altan Karabulut, Kızılay, Dr. Ata Giritli ve Stadyum Caddesi´ni ziyaret etti.
USTA TERME SKM´Yİ AÇTI
USTA TERME SKM´Yİ AÇTI
Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta, "Bölücü değil bütünleştirici olmak için bağımsız aday oldum" dedi.
TERME´NiN SON KALAYCISIYDI
TERME´NiN SON KALAYCISIYDI
Terme´de mesleğinin son temsilcisi olan kalay ustası Mehmet Balcı son yolcuğuna uğurlandı.
PAKiSTAN iLE iŞ GÖRÜŞMESi YAPILDI
PAKiSTAN iLE iŞ GÖRÜŞMESi YAPILDI
Yaşar Makina Sanayi ile iş anlaşması için Terme´ye gelen Pakistanlı iş adamları Terme Ticaret ve Sanayi odasında ağırlandı
TAM 104 YIL ÖNCE ATALARIMIZ ÇANAKKALE´DE TARiH YAZDI!
TAM 104 YIL ÖNCE ATALARIMIZ ÇANAKKALE´DE TARiH YAZDI!
"18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi"nin 104. yıl dönümünde, geri dönmeyi düşünmeyen kahramanlarımızı minnetle andık.
MİNİKLER YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜ
MİNİKLER YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜ
28 takımlı Samsun U-12 Liginde yer alan iki Terme takımı; Terme Lisesi GSK ile Terme Futbol Kulübü, çeyrek finalde rakiplerini yenerek son 4 takım arasına kalmayı başardılar.
TAEKWONDONUN ALTIN ÇOCUKLARI
TAEKWONDONUN ALTIN ÇOCUKLARI
Anadolu Yıldızlar Ligi grup müsabakalarına katılan Terme Taekwondo´nun 3 sprocusu turnuvayı Altın madalyalarla tamamladı
CUMHURİYET MTAL SATRANÇ TAKIMI İL BİRİNCİSİ OLDU
CUMHURİYET MTAL SATRANÇ TAKIMI İL BİRİNCİSİ OLDU
Samsun Terme Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Asiye Coşkun, Müberra Demir, Şeker Nur Çayan ve Kevser Alemdar´dan oluşan satranç takımı, 2018-2019 Samsun Okul Sporları Satranç Takım Turnuvasında, Genç kızlar kategorisinde zorlu rakipleriyle çıktığı bütün maçları kazanarak Samsun il birincisi oldu.
" MİLLET BAHÇESİ SAMSUN´UN VİZYONU OLACAK"
" MİLLET BAHÇESİ SAMSUN´UN VİZYONU OLACAK"
Samsun´da yapım ihalesi Şubat ayında gerçekleşen Millet Bahçesi hakkında bilgi veren Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Demir, Türkiye´de artık şehirlerin dokusunun doğayla bir bütün haline getirilmesi yönünde ciddi çalışmalar başlatıldığın, Millet Bahçeleri´nin de bu yönde en önemli vizyon projeleri olduğunu söyledi.
GENÇLERİMİZ VAZGEÇİLMEZ, ONLARDA YÖNETİMDE SÖZ SAHİBİ OLACAK
GENÇLERİMİZ VAZGEÇİLMEZ, ONLARDA YÖNETİMDE SÖZ SAHİBİ OLACAK
Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, Gençlerle Demokrasi Buluşması´na da gençlerin sorularını cevapladı.
HEDEFİMİZ MUTLU İNSAN, MUTLU ŞEHİR BAĞI KURMAK
HEDEFİMİZ MUTLU İNSAN, MUTLU ŞEHİR BAĞI KURMAK
Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, "İnsanlarımızın hayatını zorlaştıran trafik ve otopark sorununu kademeli olarak muhakkak çözeceğiz. Nerede bir sorun varsa, vatandaşımız bundan şikayet ediyorsa çözüm noktası biz olacağız.Kente dinamizm katacak projelerimizi tek tek hayata geçireceğiz." dedi.
BAŞKAN KUL, SON MECLİS TOPLANTISINA BAŞKANLIK YAPTI!
BAŞKAN KUL, SON MECLİS TOPLANTISINA BAŞKANLIK YAPTI!
31 Mart´ta görev süresi dolacak olan Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, son Belediye Meclisi toplantısında yaptığı açıklamada, görev süresi boyunca tüm belediye meclisi üyeleriyle beraber başarılı çalışmalara imza attıklarını söyledi.
TERME´NİN EVLADI MURAT ŞEN  ANAYASA MAHKEMESİ  GENEL SEKRETERİ OLDU
TERME´NİN EVLADI MURAT ŞEN ANAYASA MAHKEMESİ GENEL SEKRETERİ OLDU
Terme´nin evladı, Anayasa Mahkemesi Komisyonlar başraportörü Murat Şen, 22 Şubat 2019 tarihinde Anayasa Mahkemesi genel sekreteri olarak görevlendirildi. Terme Bilgi Gazetesi olarak Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Murat Şen´e yeni görevinde başarılar dileriz.
TERME TSO iLE TERME TB´DEN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
TERME TSO iLE TERME TB´DEN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
21 Ocak´ta yapılan TOBB Türkiye Ekonomi Şurası´nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunması üzerine, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, iki hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladı. Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
TERME MYO´DA 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI
TERME MYO´DA 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI
8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinlikleri, Terme MYO´da kutlandı.
Dergi
RESMİ İLAN
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar