Bugün, 26 Mayıs 2020 Salı

EĞİTİMCİ-YAZAR-ŞAİR AHMET SEZGİN ‘SAMSUN’DA ŞAİR OLMAK’ KONULU PANELE KATILDI

Eğitimci-Yazar-Şair Ahmet Sezgin, Samsun İl Kültür Müdürü Adnan İpekdal tarafından düzenlenen, “Samsun’da Şair Olmak” konulu panele konuşmacı olarak katıldı.

    Eğitimci-Yazar-Şair Ahmet Sezgin, Samsun İl Kültür Müdürü Adnan İpekdal tarafından düzenlenen, “Samsun’da Şair Olmak” konulu panele konuşmacı olarak katıldı.
    OMÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim görevlisi Şahin Körtürk’ün yönettiği panelde konuşmacı olarak, Şair Mimar Mustafa Karaosmanoğlu, Avukat Şair Emin Kazım Şen, Gazeteci Yazar Recep Yazgan ve SAMÜ Öğretim görevlisi Servet Gündoğdu da yer aldı. 
    Paneli yöneten Köktürk, ilk sözü Eğitimci-Yazar-Şair Ahmet Sezgin’e verdi. 
    Sezgin, konuşmasında şiir yazma serüveniyle birlikte şiirde atasözleri ve manilerin yerini ve Samsun’da şair olmanın zorluklarından bahsetti.
    Ardından söz alan Şair Mimar Mustafa Karaosmanoğlu da şiir felsefe ilişkisiyle birlikte kelimelerin şiir diline geçişlerindeki süreci değerlendirdi. Avukat Şair Emin Kazım Şen ise çocukluğunun Samsun’unu şiirine konu yapmasının serüvenini anlatırken şairin kendi şehrinin şiirini yazmasının önemine değindi. 
    SAMÜ Öğretim Üyesi Servet Gündoğdu ise, şiirin bir birikim meselesi olduğunu şairin manevi dünyasında bir yolculuğa çıkmadan şiirinin olgunlaşmasının mümkün olmadığını, Samsun’un tarihi birikimiyle bir şairi besleyebilecek yeterlilikte olduğuna vurgu yaptı.
    Gazeteci yazar Recep Yazgan ise Teknolojik gelişmeler ve teknik imkânlarla birlikte hayat tarzındaki değişikliklerin şiirin en önemli mefhumları kaybettirdiğine vurgu yaptı.
    Şairlerin şiirlerinden birer parça okuduğu ve Gazi Halk Kütüphanesinde gerçekleştirilen “Samsunda Şair Olmak” konulu panele Termeli yazar Baha  Rahmi Özen, Termeli Yazar Ömer Pamuk, Ozan Mustafa Bilir, Doç Dr. Mustafa Kırcı, Eğitimci Necdet Güneysu ile çok sayıda şiirsever katıldı.