Bugün, 22 Ekim 2021 Cuma

BAŞKAN ERGÜN’DEN HASAT ÖNCESİ AÇIKLAMA

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün çeltik hasadı başlamasına sayılı günler kaldığını belirterek açıklamalarda bulundu.

    Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün çeltik hasadı başlamasına sayılı günler kaldığını belirterek açıklamalarda bulundu.
    Başkan Ergün, “İlçemizde 2020 yılı üretim sezonunda çeltik tarlalarında hasadın başlamasına bir ay kadar bir süre kalmıştır.
    Bu yıl mevcutta 15 bin dönüm çeltik ekili alana ek olarak yaklaşık 1500 dönüm daha çeltik ekimi yapılmıştır.
    Tarım Bakanlığımızın tohum destek programı kapsamında %75 i bakanlıkca karşılanmak üzere 30 ton çeltik tohumu hibesi yapılmıştır.
    Ayrıca pandemi sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ülkemizde ekilmeyen bir karış toprak kalmamalı" diyerek başlattığı üretim seferberliğine tüm Türkiye'de olduğu gibi Termeli çiftçilerimizde iştirak etmişlerdir.
    Cumhurbaşkanımıza ve Tarım Bakanımıza üretimin devamlılığı konusunda verdikleri desteklerden dolayı teşekkürlerimizi arz ediyoruz.
    Üretim konusunda bu olumlu gelişmelere rağmen tarımsal girdilerde fiyatların her yıl bir önceki yıla göre sürekli artması ,iklimsel değişimlerden dolayı görülen kuraklık nedeniyle sulama imkanlarının azalması tüm ürünlerde olduğu gibi çeltik üretiminde de sorunlar yaşanmasına neden olmuştur.
    Kredi borçları, üretim maliyetleri, sulama sorunlarına rağmen her türlü zorluğa göğüs gererek üretim yapmaya çalışan çiftçinin her zaman desteklenmesi gerekmektedir.
    Aksi takdirde üretim yapılmaz ise geri dönüşü olmayan açlık sorunları ile karşı karşıya kalabiliriz.Buda  yakın bir gelecekte ülkemiz ve dünya da gıda savaşlarının baş göstereceği anlamına gelmektedir.
    Saydığımız bu nedenlerden dolayı ülkemizde TMO'nun her yıl hasat öncesi fındıkta olduğu gibi çeltikte de hasat öncesi  fiyat açıklaması yapmalı,  açıklama yapılırken üretim maliyetleri göz önünde bulundurarak üreticiyi tatmin edecek fiyat açıklanmalıdır. Ulu Önder Atatürk'ün " Köylü milletin efendisidir." sözü hiçbir zaman akıllardan çıkarılmamalı, üretim konusunda çiftçiye her türlü destek verilmelidir.”dedi. 
Hbr: Berkan KARAPIÇAK