BÜYÜK BİR OSB OLUŞTURMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Samsun´da büyük bir organize sanayi bölgesi (OSB) oluşturmak için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.
Tarih: 29.1.2019 13:07:17

Samsun TSO yeni yılın ilk meclis toplantısı, TSO Meclis Başkanı Haluk Akyüz başkanlığında gerçekleştirildi. Davut Altan Meclis Toplantı Salonundaki toplantıda Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, üyelere faaliyetler hakkında bilgi verdi. Mecliste ayrıca Samsun TSO´nun 2018 yılı çalışma faaliyetleri oy birliğiyle ibra edildi.

İŞVERENE ASGARi ÜCRET DESTEĞi YENiDEN BAŞLATILDI VE MiKTARI ARTIRILDI
Meclisin açılış konuşmasını yapan Murzioğlu, oda üyelerinden gelen talepler doğrultusunda ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği vasıtasıyla ekonomiye ve işletmelere güç kazandıracak pek çok faaliyetin uygulamaya alınmasını sağladıklarını ve pek çoğunun da takipçisi olduğunu söyledi. Gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi veren Murzioğlu, "Kısa çalışma ödeneği, girişimlerimiz sonucu mevzuat değişti ve işler hale geldi. 3+3 ay süreli olan kısa çalışma ödeneği için işveren İŞKUR´a müracaat etmesi gerekmektedir. SGK prim borçları hakkında primleriniz zamanında ödeyen mükelleflere 60 ay vade sağlandı. İşverene asgari ücret desteği yeniden başlatıldı ve miktarı artırıldı.1 Ocak´tan itibaren aylık 150 lira olarak 12 ay verilecek. Tasfiye ve devir sözleşmeleri için kamuyla iş yapanlar için, kanun tasarısı TBMM´de halen beklemekte. Ticari alacak sigortasında 1 Ocak tarihi itibariyle devlet destekli ticari alacak sigortası uygulaması başladı. KDV ve ÖTV indirimi yapıldı. İç piyasaya destek olmak amacı ile 2018 yılında başlatılan 4 sektörde (beyaz eşya, konut, otomobil, mobilya) başlatılan vergi indirimi 2019´un ilk 3 ayı için yeniden uzatıldı. Kredi yapılandırması konusunda KOBİ kredileri de dahil edildi ve şu ana kadar 118 milyar liralık kredi yapılandırıldı. Ayrıca tarımsal krediler de dahil edildi. Talep ettik, takip ettik ve yasalaştırdık. KOBİ değer kredisinde mikro ve küçük ölçekli üyelerimiz için aylık yüzde 1,54 faizle 6 ay ödemesiz, 36 ay taksitle ve yüzde 80 Kredi Garanti Fonu teminatıyla kredi verilmesi uygulamasını çıkarttık. Konut kredi faizlerinde taleplerimiz ve girişimlerimiz sonucu Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve İş Bankası yüzde 0,98 ile kampanya başlattı” diye konuştu.
TOBB´un ara sıra yaptığı Türkiye Ekonomik Şurası´nı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nezdinde 7 bakan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı´nın katılımıyla geçen hafta gerçekleştirdiklerini aktaran Murzioğlu, "Burada Cumhurbaşkanımız illerin ne kadar istihdam yapacağını konusunu bizlere söyledi. Ben de, bizim bin dönümlük tersane alanımız var atıl durumda. Buranın endüstri alanına çevrilmesi söz konusu. Orada TİGEM arazisi içerisinde 2 bin 400 dönümlük te tarım dışı bir arazi var. Buranın birleştirilerek organize sanayi yapılmasını Cumhurbaşkanımıza söyledim. Cumhurbaşkanımız da ´bizim olan arazilerimizi verelim´ dedi. Biz tarım arazisi istemiyoruz. Tarım arazisi olmayan yeri istiyoruz. Endüstri bölgesi değil. Organize sanayi bölgesi istiyoruz. Eğer bu olursa istihdamı 2 katına çıkaracağımızı söyledim. Biz Samsun´da büyük bir organize sanayi alanını oluşturmak için elimizden geleni yapıyoruz" şeklinde konuştu.

ÜYELERE TEŞEKKÜR ETTi
Murzioğlu´nun konuşmasının ardından Samsun TSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yiğit Tören, 2018 yılı gelir gider bütçesi hakkında sunum yaptı. Sunumun ardından gündem maddeleri arasında yer alan yönetim kurulunun ibrası oylandı. Samsun TSO Yönetim Kurulunun 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri çalışma faaliyetleri meclis üyelerinin oy birliğiyle ibra edildi. Oylamanın ardından Murzioğlu meclis üyelerine teşekkür etti. Hbr:SamsunArena
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DENİZLERDE AV YASAĞI BAŞLADI
DENİZLERDE AV YASAĞI BAŞLADI
Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, su ürünleri kaynaklarımızdan ekonomik olarak yararlanmak, deniz ve iç sularımızdaki su ürünlerinin kalite ve stoklarının korunması amacıyla Denizlerde ve İç Sularda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 4/1 Numaralı Tebliğ ile su ürünleri avcılığına getirilen genel yasakların 15 Nisan´da başladığını bildirdi.
Terme Amazon Kültür ve Dayanışma Derneğinden KONSER PROGRAMI
Terme Amazon Kültür ve Dayanışma Derneğinden KONSER PROGRAMI
Terme Amazon Kültür ve Dayanışma Derneği´nin (TAKDER) 21 Nisan 2019 Pazar günü düzenleyeceği konser programı hazırlıkları başladı.
BERAT KANDiLi iDRAK EDiLECEK
BERAT KANDiLi iDRAK EDiLECEK
Mübarek üç ayların 3. kandili olan Berat Kandilini, 19 Nisan Cuma gecesi idrak edeceğiz.
POLİS TEŞKİLATININ 174. YIL COŞKUSU
POLİS TEŞKİLATININ 174. YIL COŞKUSU
Türk Polis Teşkilatının 174. yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında, ilk olarak 5 Nisan Cuma günü, öğle namazı öncesi tüm şehitlerimiz için Hz. Hamza Camiinde, Mevlid-i şerif okutuldu.
YAZARIMIZDAN ÇARŞAMBA KONFERANSLARI
YAZARIMIZDAN ÇARŞAMBA KONFERANSLARI
Eğitimci-Şair-Yazar Ahmet Sezgin; Çarşamba İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünün organizasyonuyla Çarşamba Anadolu Lisesi ile Çarşamba Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğrencilerine 12 Nisan Cuma günü "Şahsiyet ve Ahlak Eğitimi" konulu 2 konferans verdi.
UĞUR OKULLARI ÜNYE KAMPÜSÜ  TERME TANITIM OFİSİ AÇILDI
UĞUR OKULLARI ÜNYE KAMPÜSÜ TERME TANITIM OFİSİ AÇILDI
STEM ve Erken STEM Laboratuvarı, Sınava Hazırlık Merkezi, konferans salonu, kapalı spor salonu ve geniş bahçe alanıyla okul öncesinden lise son sınıfa kadar eğitim veren Uğur Okulları Ünye Kampüsü, bu yıl Fen lisesini de bünyesine ekledi. Uğur Okulları Ünye Kampüsü bölgeden gelen yoğun talep üzerine Terme´de de bir tanıtım ofisi açtı.
TERME TSO´DAN TERME BELEDiYE  BAŞKANI ALi KILIÇ´A ZiYARET
TERME TSO´DAN TERME BELEDiYE BAŞKANI ALi KILIÇ´A ZiYARET
Terme Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu üyeleri ve Meclis Üyeleri Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç´ı makamında ziyaret ederek görevlerinde başarı dileğinde bulundu.
SAMSUN´DA TURiZM HAFTASI KUTLANIYOR
SAMSUN´DA TURiZM HAFTASI KUTLANIYOR
15-22 Nisan Turizm Haftası kapsamında gerçekleştirilen törende, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Atatürk Anıtı´na çelenk sunuldu.
SUYA SABUNA DOKUNUN
SUYA SABUNA DOKUNUN
Terme Darüşşifa MTAL sağlıkla ilgili projeler yapmaya devam ediyor.
LiSELiLER 20 YILDIR BiRARADA
LiSELiLER 20 YILDIR BiRARADA
Terme Lisesi´nin 1978-79 yılı mezunları 20 yıl önce, bir kaç arkadaşla başladıkları buluşmalarına bu gün de devam ediyor.
KUMCAĞIZ İLKOKULUNDA ZEKA OYUNLARI SINIFI AÇILDI
KUMCAĞIZ İLKOKULUNDA ZEKA OYUNLARI SINIFI AÇILDI
İlçemiz okullarından Kumcağız İlkokulu Müdürlüğü, 2023 Eğitim Vizyonu Tasarım ve Beceri Atölyelerinin Açılması kapsamında okullarından Zeka Oyunları Sınıfı oluşturarak sınıfın açılışı için bir de tören düzenledi.
13. ULUSLAR ARASI MEB  ROBOT YARIŞLARINA KATILDILAR
13. ULUSLAR ARASI MEB ROBOT YARIŞLARINA KATILDILAR
Samsun Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonunda düzenlenen 13. Uluslararası MEB Robot yarışmalarına Cumhuriyet Mesleki Teknik Anadolu Lisesi de yarışmacı olarak katıldı.
CUMHUR VE SEMA MUTLULUĞA ´EVET´ DEDiLER
CUMHUR VE SEMA MUTLULUĞA ´EVET´ DEDiLER
İlçemizin tanınmış ailelerinden Salim ve Naime Uzun´un oğulları, Terme Futbol Kulübü Hocası ve Terme Belediyesi çalışanı Nuh Cumhur Uzun ile Samsun´lu Selahattin ve Mahbube Özler´in kızları Sema Özler, hafta sonu yapılan düğünle dünyaevine girdiler.
MESLEK LiSESi TANITIM GÜNLERi
MESLEK LiSESi TANITIM GÜNLERi
Terme İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde, 16-19 Nisan 2019 tarihleri arasında Meslek Lisesi Tanıtım Günleri düzenlenecek.
ORMAN HAFTASI KUTLANDI
ORMAN HAFTASI KUTLANDI
Cumhuriyet Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Orman Haftası etkinlikleri kapsamında Gezi Tanıtma ve Çevre Kulubü Rehber öğretmenleri Sümeyra Karalı ve Sema Yıldız önderliğinde, kulüp öğrencileri ve diğer öğrenciler ile birlikte, Terme Gölardı Orman İşletme Şefliği katkıları ile fidan dikimi gerçekleştirdi.
 “TÜM DÜNYAYA HAYKIRMAK İSTİYORUZ”
“TÜM DÜNYAYA HAYKIRMAK İSTİYORUZ”
Samsun Valisi Osman Kaymak, ´Bağımsızlığa atılan ilk adımın 100. yılı olması münasebetiyle milli birlik ve beraberliğimizin tüm dünyaya haykırmak istiyoruz.´ dedi.
  TERME DARÜŞŞİFA ENGELLERİ KALDIRIYOR
TERME DARÜŞŞİFA ENGELLERİ KALDIRIYOR
Terme Darüşşifa MTAL sağlıkla ilgili projeler yapmaya devam ediyor.
AMACIMIZ KALICI HiZMETLER YAPMAK
AMACIMIZ KALICI HiZMETLER YAPMAK
Terme İlçe Seçim Kurulundan mazbatasını alan belediye başkanı Ali Kılıç, makamında tebrikleri kabul etmeye başladı.
ÜLKÜ OCAKLARI BAŞBUĞU UNUTMADI
ÜLKÜ OCAKLARI BAŞBUĞU UNUTMADI
Terme Ülkü Ocakları, rahmetli başbuğ Alparslan Türkeş´i ölüm yıldönümünde okunan kuranı kerim ve dualarla andı.
55. KÜTÜPHANE HAFTASI TERME´DE KUTLANDI
55. KÜTÜPHANE HAFTASI TERME´DE KUTLANDI
Terme 100. Yıl İlçe Halk Kütüphanesinde, 55. Kütüphane Haftası kutlaması, 25-31 Mart tarihinde düzenlenen kütüphane haftası, ilçe halk kütüphanesinde, farklı okulların katılımı ile gerçekleşti.
HACI ADAYLARINA EĞiTiM SEMiNERi
HACI ADAYLARINA EĞiTiM SEMiNERi
Diyanet İşleri Başkanlığının 2019 Yılı Hac Organizasyonunda, hacı adaylarının daha bilinçli ve bilgili olarak kutsal yolculuğa gitmesi için, Terme Müftülüğü´nce Hac Eğitim Seminerleri düzenledi.
TERME´DE KILIÇ DÖNEMİ BAŞLADI
TERME´DE KILIÇ DÖNEMİ BAŞLADI
31 Mart yerel seçimlerinde, AK Parti Cumhur İttifakı´ndan ´Belediye Başkanı´ seçilen Ali Kılıç, mazbatasını alarak göreve başladı.
POLiS HAFTASI KUTLANIYOR
POLiS HAFTASI KUTLANIYOR
Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 174. yıl dönümü, tüm yurtta olduğu gibi Terme´de de çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
UZLAŞTIRMADA ÖRNEK DAVRANIŞ
UZLAŞTIRMADA ÖRNEK DAVRANIŞ
Terme Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Tehdit´ suçu nedeniyle yürütülen soruşturma dosyasını suçun uzlaşma kapsamında kalması nedeniyle uzlaştırma bürosuna gönderdi.
Dergi
RESMİ İLAN
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar