ÇELTİK ÜRETİCİSİ DERTLİ

Bafra Ziraat Odası Başkanlığı tarafından çeltik hasadı etkinliğinin  4.sü düzenlendi.

  
    Çeltik hasadı etkinliğinde konuşma yapan Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta “Çiftçilerimizin bol ve bereketli bir sezon geçirmelerini temenni ediyorum. Samsun'da tarımın gün geçtikçe gerilediğini bunun için gerekli tedbirlerin devletimiz ve hükümetimiz tarafından alınmasını çiftçilerimiz adına beklemekteyiz. 
    Çeltik fiyatlarının geçen yıla göre her ne kadar  %17 artış gösterdiği söylense de pratikte alım yapan kurumların geçen yıl  3000 ile 3300 TL’den satılan vasko çeşidi çeltiğin bu yıl 2600-2700 TL’ye kadar düştü.
Üreticilerimiz bundan çok muzdarip. Tarım Bakanlığı fiyatları tekrar gözden geçirip %100'e varan ilaç, gübre, su, elektrik ve işçilik gibi girdilerin artışları da göz önüne bulundurularak fiyatların revize etmesi gerekmektedir. Bafra ovasında ki tarım ürünlerinin başta çeltik olmak üzere coğrafi işaretler kapsamına alınarak markalaşmaya gidilmesi gerekmektedir.” dedi. 
    Etkinliğe katılan Ziraat Odası Başkanları, “Çarşamba ovasında kurulmak istenen Termik Santrali Bölge çiftçisine, insanına ve doğaya vereceği zararlar hususunda bilgi arz edilerek konuyla ilgili yardım talebinde bulundular. 
    Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta ise konuyu araştırıp incelediğini ve en kısa zamanda konu ile alakalı açıklama yapacağını oda başkanlarına söyledi.
     Etkinliğe; Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Alay Komutanı J. Alb. İbrahim Güven, Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü Erol Apaydın, Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü Bayram Ay, Toprak Mahsulleri Ofisi Samsun Bölge Müdiresi Derya Şahinler, Samsın Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Adalet ve Kalkınma Partisi Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, ilkadım Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, İl ve İlçe  daire amirleri, mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldılar.