Bugün, 22 Ekim 2021 Cuma

DOLAR FIRLADI

Dolar, Türk Lirası karşısında 2,58`i aşarak tarihi zirvesini yeniledi.

Dolar/TL, küresel piyasalarda doların 11.5 yılın zirvesinde seyretmesi ve ekonomi yönetimine ilişkin endişelerle yeni rekor kırdı.

Dün akşam saatlerinde 2.5705`i test eden dolar/TL bu sabah 2,57`nin üzerinde güne başladı. Yükselişi sürdüren kur ilk kez 2,58`i aştı. Bankalararası piyasada dolar 2,5895`e yükselerek tüm zamanların en yükseğine çıktı.

SEPET KUR BİR YILIN ZİRVESİNDE
Kurdaki yükseliş sepet bazında TL`nin önemli bir teknik destek olan ve Ocak 2014`ten en yüksek olan 2,72`yi aşmasıyla hızlandı. Sepet bugün en yüksek 2,7242`ye kadar yükseldi. Bankacılar TL`nin bugün de gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrıştığını ve lokal müşteri talebinin de yüksek olduğuna dikkat çektiler.

İKİ AYLIK DEĞER KAYBI YÜZDE 9,5
Yılbaşından bugüne dolar endeksi yaklaşık yüzde 6 değer kazanırken TL`nin dolar karşısındaki değer kaybı ise yüzde 9.5`i aştı ve Brezilya reali ile birlikte en çok değer kaybeden para birimlerinin başında yer aldı. Reuters’ta yer alan habere göre, siyasetçilerin faiz indirimi yönündeki baskılarının kurdaki sıçramaya rağmen Merkez Bankası`nın faiz artışını gündeme almasını zorlaştırması ve ekonomi yönetiminden gelen farklı sesler piyasadaki stresin artmasına neden oluyor ve TL bu endişelerle gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışmasına neden oluyor.