Bugün, 23 Nisan 2021 Cuma

FINDIK ÜRETİCİSİNE BİLGİLENDİRME

Fındık üreticileri kışlık gübreleme, budama ve zirai don olaylarına karşı bilgilendirildi.

  Terme'de fındık üreticiliği yapan çiftçiler, Terme Ziraat Odası tarım danışmanı ziraat mühendisleri tarafından mevsimsel olaylara karşı bilgilendirildi. Bölgenin sahil, orta ve yüksek kesimlerinde bulunan üreticilerle bir araya gelen ziraat mühendisleri fındık bahçelerinde arazi kontrollerini yaptı. 
    Üreticileri kışlık gübreleme, budama, kozalak akarı mücadelesi ve zirai don olaylarına karşı bilgilendiren ziraat mühendisleri, yapılan incelemeler sonucunda yüksek rakımlı bölgelerde bazı erkenci türlerde bölgesel olarak zarar olduğunu tespit etti.
    ÜRETİCİYE DİKKAT ÇAĞRISI
    Özellikle Mart ayında meydana gelen gece gündüz sıcaklık farklarında fındığın büyük tehlikeyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, "2021 yılında kış mevsimi kendini sonradan gösterdi. 
    Bölgedeki yağış oranı her sene farklılık göstererek düşüş yaşamaktadır. 
    Bu sene kar yağışı önceki senelere göre bölgenin sahil kesiminde az, orta ve yüksek kesimlerinde ise yeterli seviyede seyretmiştir. 
    Toprağın ihtiyacı olan su kaynağı çeşitli noktalarda sağlanmıştır. Bununla beraber fındık üreticilerimizin bu aylarda zirai don tehlikesine karşı dikkatli olmaları gerekmektedir" diye konuştu.