GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Terme´de 19 Eylül Gaziler Günü, 15 Temmuz Milli İrade ve Cumhuriyet Meydanı´nda düzenlenen törenle kutlandı.

  
     Tören sunuculuğunu Darüşşifa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı  öğretmeni Yılmaz İmanlık yaptı. 
    İmanlık konuşmasında, “Sayın Kaymakamım, protokolün değerli üyeleri,19 Eylül, Atatürk’e 1921 yılında Mareşallik rütbesi ile gazilik unvanının verildiği gündür. Aynı zamanda Türkiye gazileri, 19 Eylül 1983’te "Türkiye Muharip Gazileri Derneği" altında bütünleşmişlerdir. Bu nedenle, yurdumuzda her yıl 19 Eylül "Gazileri Anma Günü" olarak kutlanmaktadır.19 Eylül; Kurtuluş Savaşında, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan Muharip Gaziler ile ülkemizin bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis tüm Malul Gazilerin Şeref Günüdür. 19 Eylül Gaziler Günü; bu aziz vatana canını adayan kahramanların günüdür.
    Törene, Terme belediye başkanı Ali Kılıç, Terme  kaymakamı Murat Zaadeleroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Habibullah Keser, MHP Terme İlçe Başkanı Hüseyin Yüksel, Askerlik Şubesi Başkanı Personel Asteğmen Halil Tatar, okul idarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 
    Program, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, kahraman gazilerimiz ve Aziz Şehitlerimizin manevi huzurunda saygı duruşunda bulunmasıyla başladı. Akabinde İstiklal Marşı okunarak göndere bayrak çekildi. Programın devamında, Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı makamlarının çelenkleri Atatürk Anıtına sunuldu. 
    Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı J. Asb. Çvş. Emre Çolak yaptı.
    Çolak, konuşmasında, “Yüce Türk milletinin ve devletinin ebedi varlığını devam ettirmek, milli birliğin ve bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek amacıyla ülkemizin her karış toprağına kanlarını akıtmak, tarihimize altın sayfalar yazdıran kahraman gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunmak onların azız hatıralarını anmak maksadıyla, Mustafa Kemal’e ‘Gazilik’ ünvanı’nın verildiği 19 eylül gaziler olarak kutlamaktayız.’ dedi.  
    Program ilkokul öğrencilerinin şiirlerini okumasıyla sona erdi.
Hbr: Nazan ŞENTEPE İŞLER