HALAT ÖRME SANAYİİ 50´Lİ YILLARDA TERME´DEYDİ

Samsun Valisi Osman Kaymak´ın, kenevirde tohum ve lif veriminde en kaliteli ürünün yetiştirildiği ve Türkiye´de pilot yer seçilen Vezirköprü-Narlısaray Mahallesi´ni ziyaretinin ardından Termeli çiftçiler, 1950´li yıllara kadar Terme topraklarında kenevir

Samsun Valisi Osman Kaymak,18 Şubat Pazartesi günü kenevirde tohum ve lif veriminde en kaliteli ürünün yetiştirildiği ve Türkiye´de pilot yer seçilen Vezirköprü-Narlısaray Mahallesi´ni ziyaret etti.
Vali Osman Kaymak, Vezirköprü-Narlısaray Mahallesi´ni ziyaretinde Tarımsal Araştırma Enstitü Müdür Yardımcısı Şahin Gizlenci´den kenevir bitkisi hakkında bilgi aldı. Daha sonra Ondokuzmayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Selim Aytaç yaptığı konuşmasında, ?Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Narlısaray´ın merkezinden çıkacak olan bu tohumluklar kısa süre içerisinde ülke ihtiyacına yetecek kadar 2-3 yıl içerisinde artması planlanmaktadır. Ürünü bu şekilde ham olarak pazarlamak, üreticimize kazanç sağlıyor ama ülke ve bölge ekonomisi açısından bölgeye katkı sağlamak için kenevir bitkisini bu bölgede işlememiz gerekiyor. Sanayiyi bu bölgede kurarsak bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacaktır.? dedi.
Cumhurbaşkanlı tarafından kenevir eylem planının çıkartıldığını belirten Vali Osman Kaymak, ?Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, TİGEM, Tarım ve Orman Bakanlığı ve OMÜ Ziraat Fakültemiz bu konuda çalışmalar yapıyor. ´Narlı ve ´Vezir´ isimli iki kenevir tohumu inşallah tescil edilecek. Bunlar bizim için büyük bir şans. İnşallah birbirimize güvenelim, habersiz bir gelişmeye fırsat vermeyelim ve birlikte Vezirköprü´yü kenevirin merkezi yapalım. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonra kenevir Türkiye için yerli ve milli ürün anlamında büyük kapılar açacaktır. Valilik olarak biz kurumları koordineli bir şekilde çalıştırmaya gayret edeceğiz. Zaman zaman toplantılar yapacağız. Lütfen dışarıdan bir konu duyduğunuzda Kaymakam´a gelin, Tarım ve Orman Müdürü´ne gelin, Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Ensitütüsü´nü ve OMÜ´deki akademisyenleri arayıp bildirin. Allah sizlere bol bereketli ürünler almayı nasip etsin.? diye konuştu.,

HALAT ÖRME SANAYİ 50´Lİ YILLARDA TERME´DEYDİ
Son yıllarda Terme´de çeltik üretiminde verimin düştüğünü, fındıkta istenilen kaliteye ve verime ulaşılmadığını belirten Termeli çiftçiler, ?1950´li yıllara kadar Terme topraklarında kenevir üretimi yüksek düzeydeydi. Terme´de halat örme sanayisi görülmeye başlanmıştı. Mahalle aralarında 150-200 metre uzunluğundaki çıkrıklarda ip bükülüyordu. Terme´de küçük sanayi ile tarım iç içeydi. Terme ovası kenevir üretimine müsaitti. Ne zamanki üretim yasaklandı halat örme sanayisi de durmuş oldu.? diyerek ?Sayın Cumhurbaşkanımız, ´Bu işin merkezi Vezirköprü olacak´ dedi.
Termeli çiftçiler, ?Topraklarımızda üretiminin elverişli olduğu kenevirin Terme sanayisi ve ekonomisine katkılarından dolayı, Terme´de de üretilmesi için kurumlarımızdan çalışma bekliyoruz.?dedi.