HANi iŞSiZDiK! NEDEN METAL SANAYi´YE SAHiP ÇIKMIYORUZ?
Evci Beldesi´nde Termelilere iş-aş olanağı sunarken geçirdiği ekonomik krize dayanamayarak kapatılan Terme Metal Sanayi AŞ, yüzlerce gencin işsizlikten kıvrandığı Terme´de, kanayan yara olmaya devam ediyor.
Tarih: 6.11.2018 15:17:53

1973 yılında devlet tarafından, imarlı ve sanayi alanı olan 81 Bin 150 m2´lik arazi üzerine kurulan Terme Metal Sanayi AŞ, yıllarca Termelilere ekmek kapısı oldu. 1983´te özelleştirilmesinin ardından zaman içerisinde geçirdiği ekonomik krizlere dayanamayan fabrika, iflas edince kapısına kilit vuruldu. Uzun süre ilçede kamuoyu yaratan bu süreçte ise hissedarlardan, kendilerini savunan çeşitli açıklamalar geldi. Peki, sonuç ne oldu? Fabrika hâlâ kapalı, gençler ise hâlâ işsiz.

BİNLERCE KİŞİ “MAĞDURUZ”DEDİ
%50.5´lik hissesi FENİŞ Alüminyum AŞ.´ye, % 24´lük hissesi Samsun Büyükşehir Belediye´sine, %16´lık hissesi Türkiye Sanayi Kalkınma Bankasına,%5´lik hissesi Türkiye Kalkınma Bankası´na ve kalan hissesi de Termeli vatandaşlara ait olduğu iddia edilen Terme Metal Sanayi AŞ, kapanmasının ardından binlerce kişi, mağdur edildiği gerekçesiyle mahkemelere başvurdu. Aldıkları hisselerle fabrikaya ortak olan vatandaşlar mağduriyetlerini “Kimisi eşinin kokundaki bilezikleri satıp kimisi de inşaatlarda çalışarak biriktirdiği paralarla bu fabrikadan hisse aldı. Devletin fabrikası olduğu için bizlere ´Ortak olun, geleceğinizi teminat altına alın" denildi. Bu duruma güvenen yaklaşık 3 bin kişi hisse alarak fabrikaya ortak oldu. 1983 yılında özelleşen ve çeşitli dallarda üretime sahip olan fabrika, çeşitli ülkelere ihracat yaparak büyük kârlara geçti. Ancak fabrika ´zarar ettiği´ gerekçe gösterilerek bizlere hiçbir ödeme yapılmadı.” sözleriyle dile getirdi.

ŞİRKET DAR BOĞAZA SÜRÜKLENDİ
Tüm bu iddialar karşısında Terme Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yavuz Şit ise "1999 yılında yaşanan ve genel hayata müessir olan deprem felaketleri, Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizlerinin ülke ekonomisindeki ağır tahribatı nedeniyle şirketimiz finansal darboğaza sürüklenmiştir. Üretim ve istihdam kaybına uğrayan şirketimiz taahhütlerini yerine getirememiştir. Şirketimiz Mayıs 2001´de sipariş yokluğu nedeniyle üretim faaliyetini tatil etmiştir" şeklinde cevap verdi.

TÜRKİYE´NİN İLK 10 İHRACATÇISI ARASINDAYDIK
Fabrikanın en büyük hissedarı olan FENİŞ´in patronu bir dönem İstanbul Milletvekilliği görevini yürüten iş adamı Sedat Ağaoğlu da verdiği bir röportajında şirketin çöküşünü şu şekilde aktardı: “Türkiye´nin 50 yıllık kuruluşlarından olan ve 1970´li yıllarda Türkiye´nin ilk 10 ihracatçısı arasında yer alan FENİŞ, sendikalı ve halka açık bir şirketti. 2001´de depremle başlayan darboğaz, 2008´de başlayan küresel krizle derinleşti. Dünyada ve Türkiye´de alüminyum profil sektörünü kötü etkileyince katma değerimiz üçte bir oranında düştü. Damdan düşmüşe döndüm. Fakat işçi alacaklarının önceliği için mücadelemi hep sürdürdüm. Gebze´de FENİŞ Alüminyum´un çok değerli bir arazisini değerlendirerek tesisleri Samsun´a taşıma formülü oluşturdum. Bunu Türkiye´nin önde gelen bir iki kurumuna da götürdüm. Denetlendi, “tamam” denildi. 2013´ün parlak bir yıl olacağı düşüncesiyle yabancı fon piyasasına çıkmamız önerildi. ABD´nin büyük fonlarından biri olan GEM ile anlaştık. Ancak şanssızlık o ki anlaşmanın imza tarihi olan 31 Mayıs günü Gezi olaylarının ateşli bir şekilde yaşanmasıyla her şey tersine döndü. Bir gurup çalışanımız Taksim´e paralel olarak “Her yer FENİŞ, Her yer Direniş” sloganları atınca maalesef bu adımımız fon anlaşmasını yok etti. İş akitlerinin feshi ve üretimi durdurma kararı da bundan sonra geldi. Banka, kamu ve işçilere olan borçlar nedeniyle tam bir darboğaza girdik. 40 yıldır bu işletmenin içindeyim. Kurulurken lise talebesiydim. 70´ten itibaren de devamlı olarak çalıştım. İşçiler beni tanır ve niyetimi bilir. FENİŞ´ten tek kuruşluk mal kaçırmış değilim.”dedi.


GENÇLERİMİZ ARTIK GÖÇ ETMESİN
Terme Metal Sanayi´de %24 oranında ortaklığı bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında, Termeli gençlere yeniden istihdam oluşturması ve işsizlik yüzünden yaşanan göçlerin önüne geçmek adına fabrikanın yeniden canlandırılması için girişimlerde bulunacaklarını ifade etmişti.
O dönem, atıl durumdaki alüminyum fabrikasının yeniden faaliyete geçirilmesi için gerekli girişimlerin yapılacağını belirten dönemin Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul ile birlikte fabrikayı gezmiş, Terme Alüminyum Fabrikası´nın ilçe ve ülke ekonomisi için büyük önem taşıdığını, yüzlerce kişiye ekmek kapısı olan ve bazılarına da emeklilik hakkını kazandıran fabrikanın, ilçeye yeniden kazandırılması için gerekli çalışmalara başlanacağını söylemişti. Ancak bu sözler de askıda kaldı.

FABRİKA HÂLÂ ATIL, GENÇLER İSE HÂLÂ İŞSİZ
Göz bebeği kadar değerli bir alanda kurulu, ilçemiz için bulunmaz bir nimet olan Terme Metal Sanayi maalesef beş yıldır atıl.
Peki, her fırsatta bir araya gelen ilçenin önde gelenleri, siyasiler, odalar ve tüm sivil toplum kuruluşları, her toplantılarında ilçedeki işsizlik sorununa çözüm ararken “Bu fabrika yeniden nasıl faaliyete geçirilebilir? Açılması önünde engeller varsa bu sorunlar nasıl ortadan kaldırılabilir?” konusunda hiç mi fikir üretmiyorlar?
Yüzlerce gencin işsizlikten kırıldığı, gelecek planları yapamadığı ve yine işsizlik nedeniyle kendini aylaklığa vurduğu Terme´de, bu fabrikaya kimler sahip çıkacak?
Türkiye dikkat! Odalar ve Borsalar Birliği Dikkat! Terme Dikkat! Vatandaşlar Dikkat! Terme Metal Sanayi Yeniden üretim için bir “BABAYİĞİT” arıyor. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
5 YILDIR ATIL! EMEK VER İŞ OLSUN AŞ OLSUN!
5 YILDIR ATIL! EMEK VER İŞ OLSUN AŞ OLSUN!
Evci´de yer alan ve 5 yıldır atıl durumda olan Terme Metal Sanayi, yüzlerce gencin işsizlikten kıvrandığı Terme´de, gençlere iş ve aş olarak yeniden hayata dönmeyi bekliyor.
TERME´DE ELEKTRİK HATLARI  YERİN ALTINA İNİYOR
TERME´DE ELEKTRİK HATLARI YERİN ALTINA İNİYOR
YEDAŞ ile yürütülen enerji nakil hatlarının yer altına alınması çalışmalarını yerinde inceleyen Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, “Elektrik hatlarını yer altına alarak hem görüntü kirliliğini ortadan kaldırıyoruz, hem olası tehlikeleri bertaraf ediyoruz. İlçenin tamamını ele alan çalışmalarımızla geleceğe miras bir ilçe bırakma amacındayız.” dedi.
SAMSUN´UN 2019 YILI BÜTÇESİ ONAYLANDI
SAMSUN´UN 2019 YILI BÜTÇESİ ONAYLANDI
Samsun Büyükşehir Belediyesi ve 17 ilçe belediyesinin 2019 yılı bütçesi toplam 1 milyar 930 milyon 336 bin TL olarak kabul edilerek karara bağlandı.
BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
Terme´de resmi olarak Ak Parti´ye 5 müracaat yapıldığını aktaran AK Parti İlçe Başkanı Ali Kılıç “Genel merkezimizin aldığı karar doğrultusunda mevcut belediye başkanlarının müracaat etmelerine gerek olmadığı daha önceden açıklanmıştı.
LİV HOSPİTAL CUMHURİYET MTAL´DE
LİV HOSPİTAL CUMHURİYET MTAL´DE
Terme İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Samsun Liv Hospital hastanesinin imzalamış olduğu iş birliği protokolü gereği Terme Cumhuriyet MTAL öğrencilerine seminer düzenlendi.
İLKSAN SAMSUN ZİYARETİNDE
İLKSAN SAMSUN ZİYARETİNDE
On dokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) arasında tezsiz yüksek lisans programları işbirliği protokolü imzalandı.
MUTLULUĞA ‘EVET´ DEDiLER
MUTLULUĞA ‘EVET´ DEDiLER
Saniye ve Ömer Keleş´in kızları Aynur ile Hacer ve İzzet Tandoğan´ın oğulları Terme Belediyesi Evlendirme Memuru Resul Tandoğan 18 Kasım Pazar günü düzenlenen düğün töreni ile mutluluğa ‘Evet´ dediler.
SAADETLİ KADINLARDAN  ÖRNEK DAVRANIŞ
SAADETLİ KADINLARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
Terme Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Hanife Dürümlü ve üyeleri, “Onlar için bir kitap seç bir kalem gönder iz bırak” projesi kapsamında 18 Kasım Pazar günü ilkokul çağındaki çocuklara kitap dağıttı.
SEYFİ GÜNAÇTI EMEKLİ OLDU
SEYFİ GÜNAÇTI EMEKLİ OLDU
Seyfi Günaçtı 42 yıl 26 gün süren öğretmenlik mesleğine 16 Kasım 2018 Cuma günü güzel bir törenle son verdi.
FERDA ERGÜN´DEN TMO´YA TEPKİ
FERDA ERGÜN´DEN TMO´YA TEPKİ
Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, fındıktan sonra çeltikte de TMO´nun alım için geç kaldığını belirterek, "TMO, biz de pirinç varken, Yunanistan´dan pirinç ithal etti, kendi ürünümüz gibi sattı" dedi.
“AMACIMIZ SORUNLARI BiTiRMEK”
“AMACIMIZ SORUNLARI BiTiRMEK”
Geçtiğimiz gün CHP Çarşamba Belediye Başkan Adaylığı açıklanan Altan Karabulut, Çarşamba Sanayi Sitesi´nde esnaf ziyaretlerini sürdürerek “Amacımız Çarşamba´nın sorunlarını bitirmek” dedi.
CUMHURiYET MTAL ZEKA OYUNLARI SERGiSiNi GEZDi
CUMHURiYET MTAL ZEKA OYUNLARI SERGiSiNi GEZDi
Terme Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11/A sınıfı Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü öğrencileri Branş Öğretmenleri Emine Can Yıldırım ve Sevda Tomrukçu refakatinde Teme Cumhuriyet ve 15 Temmuz Demokrasi Meydanın da açılan “Zeka Oyunları” sergisini ziyaret ettiler.
GURMELER TEFAL´DE BULUŞTU
GURMELER TEFAL´DE BULUŞTU
İlçemiz Fatih Anadolu Lisesi bayan öğretmenleri ve personel yakınları, evlerinde yaptıkları yemekleri hem mesai arkadaşlarıyla paylaştılar hem de yemeklerin kalite kontrolünü yaptırmış oldular.
BETA VİRÜSÜNE DİKKAT!
BETA VİRÜSÜNE DİKKAT!
Havaların soğumasıyla grip salgını arttı. Hastalıkları önlemek için akılcı antibiyotik kullanımına dikkat çeken uzmanlar beta virüsüne vatandaşları karşı uyardı.
ÖZEL DEFNE ANAOKUL VELİLERİNE SEMİNER
ÖZEL DEFNE ANAOKUL VELİLERİNE SEMİNER
Özel Defne Anaokulu oyunun eğitimdeki önemini belirmek için velilere seminer verdi.
İLÇE MİLLİ EĞİTİM´DEN ANLAMLI DAVRANIŞ
İLÇE MİLLİ EĞİTİM´DEN ANLAMLI DAVRANIŞ
Terme İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, meslek hayatının sonuna gelmiş öğretmenlerle öğrencileri buluşturarak önemli bir etkinliğe imza attı.
TERME´DE MANTARCILIK KURSU AÇILIYOR
TERME´DE MANTARCILIK KURSU AÇILIYOR
İlçemiz Tarım ve Orman Müdürlüğü´nün katkılarıyla Terme Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde 80 saatlik "Mantar Yetiştiriciliği" kursu 13 Kasım 2018 tarihinde açıldı.
BU YARIŞTA “BEN DE VARIM”
BU YARIŞTA “BEN DE VARIM”
Uzun yıllar Terme´de eğitim camiasında hizmet veren Mehmet Aksoy, Terme belediye başkanlığı aday adaylığı başvurusunu yaptı.
MERİH KARGI ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI
MERİH KARGI ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI
KASKEF Genel Başkanı, Terme´de Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı başvurusunda bulundu.
FİKRET OY ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
FİKRET OY ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
2014 yerel seçimlerinde Terme´den Belediye Meclis Üyesi seçilen ve aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olan Fikret Oy, 9 Kasım 2018 Cuma günü AK Parti´den Terme Belediye Başkanlığı aday adaylığını Ak Parti İlçe Başkanlığı binasında açıkladı.
TERME´DE ´EĞİTİM´ SEFERBERLİĞİ
TERME´DE ´EĞİTİM´ SEFERBERLİĞİ
Terme Belediyesi, ‘Eğitime Destek´ projelerinde hız kesmiyor. Belediye yönetimi son olarak Atatürk İlkokulu´na 4 bin 400 metrekarelik arsa kazandırarak eğitim yuvasının hizmetine sundu.
LiDERE TATLI DOPiNGi
LiDERE TATLI DOPiNGi
Namağlup lider Termespor´da yönetim, idmanı ziyaret ederek teknik ekibe ve futbolculara tatlı ikramında bulundu.
TERME´DE TRANSFER ŞOV
TERME´DE TRANSFER ŞOV
Terme Sanayispor, 8 önemli isimle her konuda anlaşarak el sıkıştı.
FATİH ANADOLU LİSESİ´NDE  İKRAM GÜNLERİ BAŞLADI
FATİH ANADOLU LİSESİ´NDE İKRAM GÜNLERİ BAŞLADI
İlçemiz Fatih Anadolu Lisesi öğretmenlerinin her yıl bir gelenek haline getirdiği öğretmenler arası ikram günleri geçen hafta başladı.
Dergi
RESMİ İLAN
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar