HANi iŞSiZDiK! NEDEN METAL SANAYi´YE SAHiP ÇIKMIYORUZ?
Evci Beldesi´nde Termelilere iş-aş olanağı sunarken geçirdiği ekonomik krize dayanamayarak kapatılan Terme Metal Sanayi AŞ, yüzlerce gencin işsizlikten kıvrandığı Terme´de, kanayan yara olmaya devam ediyor.
Tarih: 6.11.2018 15:17:53

1973 yılında devlet tarafından, imarlı ve sanayi alanı olan 81 Bin 150 m2´lik arazi üzerine kurulan Terme Metal Sanayi AŞ, yıllarca Termelilere ekmek kapısı oldu. 1983´te özelleştirilmesinin ardından zaman içerisinde geçirdiği ekonomik krizlere dayanamayan fabrika, iflas edince kapısına kilit vuruldu. Uzun süre ilçede kamuoyu yaratan bu süreçte ise hissedarlardan, kendilerini savunan çeşitli açıklamalar geldi. Peki, sonuç ne oldu? Fabrika hâlâ kapalı, gençler ise hâlâ işsiz.

BİNLERCE KİŞİ “MAĞDURUZ”DEDİ
%50.5´lik hissesi FENİŞ Alüminyum AŞ.´ye, % 24´lük hissesi Samsun Büyükşehir Belediye´sine, %16´lık hissesi Türkiye Sanayi Kalkınma Bankasına,%5´lik hissesi Türkiye Kalkınma Bankası´na ve kalan hissesi de Termeli vatandaşlara ait olduğu iddia edilen Terme Metal Sanayi AŞ, kapanmasının ardından binlerce kişi, mağdur edildiği gerekçesiyle mahkemelere başvurdu. Aldıkları hisselerle fabrikaya ortak olan vatandaşlar mağduriyetlerini “Kimisi eşinin kokundaki bilezikleri satıp kimisi de inşaatlarda çalışarak biriktirdiği paralarla bu fabrikadan hisse aldı. Devletin fabrikası olduğu için bizlere ´Ortak olun, geleceğinizi teminat altına alın" denildi. Bu duruma güvenen yaklaşık 3 bin kişi hisse alarak fabrikaya ortak oldu. 1983 yılında özelleşen ve çeşitli dallarda üretime sahip olan fabrika, çeşitli ülkelere ihracat yaparak büyük kârlara geçti. Ancak fabrika ´zarar ettiği´ gerekçe gösterilerek bizlere hiçbir ödeme yapılmadı.” sözleriyle dile getirdi.

ŞİRKET DAR BOĞAZA SÜRÜKLENDİ
Tüm bu iddialar karşısında Terme Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yavuz Şit ise "1999 yılında yaşanan ve genel hayata müessir olan deprem felaketleri, Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizlerinin ülke ekonomisindeki ağır tahribatı nedeniyle şirketimiz finansal darboğaza sürüklenmiştir. Üretim ve istihdam kaybına uğrayan şirketimiz taahhütlerini yerine getirememiştir. Şirketimiz Mayıs 2001´de sipariş yokluğu nedeniyle üretim faaliyetini tatil etmiştir" şeklinde cevap verdi.

TÜRKİYE´NİN İLK 10 İHRACATÇISI ARASINDAYDIK
Fabrikanın en büyük hissedarı olan FENİŞ´in patronu bir dönem İstanbul Milletvekilliği görevini yürüten iş adamı Sedat Ağaoğlu da verdiği bir röportajında şirketin çöküşünü şu şekilde aktardı: “Türkiye´nin 50 yıllık kuruluşlarından olan ve 1970´li yıllarda Türkiye´nin ilk 10 ihracatçısı arasında yer alan FENİŞ, sendikalı ve halka açık bir şirketti. 2001´de depremle başlayan darboğaz, 2008´de başlayan küresel krizle derinleşti. Dünyada ve Türkiye´de alüminyum profil sektörünü kötü etkileyince katma değerimiz üçte bir oranında düştü. Damdan düşmüşe döndüm. Fakat işçi alacaklarının önceliği için mücadelemi hep sürdürdüm. Gebze´de FENİŞ Alüminyum´un çok değerli bir arazisini değerlendirerek tesisleri Samsun´a taşıma formülü oluşturdum. Bunu Türkiye´nin önde gelen bir iki kurumuna da götürdüm. Denetlendi, “tamam” denildi. 2013´ün parlak bir yıl olacağı düşüncesiyle yabancı fon piyasasına çıkmamız önerildi. ABD´nin büyük fonlarından biri olan GEM ile anlaştık. Ancak şanssızlık o ki anlaşmanın imza tarihi olan 31 Mayıs günü Gezi olaylarının ateşli bir şekilde yaşanmasıyla her şey tersine döndü. Bir gurup çalışanımız Taksim´e paralel olarak “Her yer FENİŞ, Her yer Direniş” sloganları atınca maalesef bu adımımız fon anlaşmasını yok etti. İş akitlerinin feshi ve üretimi durdurma kararı da bundan sonra geldi. Banka, kamu ve işçilere olan borçlar nedeniyle tam bir darboğaza girdik. 40 yıldır bu işletmenin içindeyim. Kurulurken lise talebesiydim. 70´ten itibaren de devamlı olarak çalıştım. İşçiler beni tanır ve niyetimi bilir. FENİŞ´ten tek kuruşluk mal kaçırmış değilim.”dedi.


GENÇLERİMİZ ARTIK GÖÇ ETMESİN
Terme Metal Sanayi´de %24 oranında ortaklığı bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında, Termeli gençlere yeniden istihdam oluşturması ve işsizlik yüzünden yaşanan göçlerin önüne geçmek adına fabrikanın yeniden canlandırılması için girişimlerde bulunacaklarını ifade etmişti.
O dönem, atıl durumdaki alüminyum fabrikasının yeniden faaliyete geçirilmesi için gerekli girişimlerin yapılacağını belirten dönemin Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul ile birlikte fabrikayı gezmiş, Terme Alüminyum Fabrikası´nın ilçe ve ülke ekonomisi için büyük önem taşıdığını, yüzlerce kişiye ekmek kapısı olan ve bazılarına da emeklilik hakkını kazandıran fabrikanın, ilçeye yeniden kazandırılması için gerekli çalışmalara başlanacağını söylemişti. Ancak bu sözler de askıda kaldı.

FABRİKA HÂLÂ ATIL, GENÇLER İSE HÂLÂ İŞSİZ
Göz bebeği kadar değerli bir alanda kurulu, ilçemiz için bulunmaz bir nimet olan Terme Metal Sanayi maalesef beş yıldır atıl.
Peki, her fırsatta bir araya gelen ilçenin önde gelenleri, siyasiler, odalar ve tüm sivil toplum kuruluşları, her toplantılarında ilçedeki işsizlik sorununa çözüm ararken “Bu fabrika yeniden nasıl faaliyete geçirilebilir? Açılması önünde engeller varsa bu sorunlar nasıl ortadan kaldırılabilir?” konusunda hiç mi fikir üretmiyorlar?
Yüzlerce gencin işsizlikten kırıldığı, gelecek planları yapamadığı ve yine işsizlik nedeniyle kendini aylaklığa vurduğu Terme´de, bu fabrikaya kimler sahip çıkacak?
Türkiye dikkat! Odalar ve Borsalar Birliği Dikkat! Terme Dikkat! Vatandaşlar Dikkat! Terme Metal Sanayi Yeniden üretim için bir “BABAYİĞİT” arıyor. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ELEKTRİK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR
ELEKTRİK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR
Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Oğuzlu Mahallesi´ndeki elektrik sorununa el attı. Başkan Kul, ´Ekiplerimiz ve YEDAŞ ile beraber Oğuzlu Mahallesini ziyaret ettik. YEDAŞ sorunları düzeltti. Ahşap direk ve hatlar değişecek´ dedi.
TERME´NİN  BİTMEYEN ÇİLESİ YILKI ATLARI
TERME´NİN BİTMEYEN ÇİLESİ YILKI ATLARI
Samsun- Ordu karayolu kenarında başıboş bulunan yılkı atları sürücüler için büyük risk oluşturuyor.
KARADENİZ MTAL´DE SEMİNER
KARADENİZ MTAL´DE SEMİNER
Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Rehberlik Ve Danışmanlık Öğretmeni Sevcan Çolak tarafından öğrencilere Akran Zorbalığı konulu seminer verildi.
‘BEN DE MESLEK LİSELİYİM!´
‘BEN DE MESLEK LİSELİYİM!´
Sektörün önemli isimlerinden YMM Sevcan Tekinaslan, Karadeniz MTAL öğrencileri ile buluştu.
KAN BAĞIŞINA BÜYÜK DESTEK
KAN BAĞIŞINA BÜYÜK DESTEK
Terme İmam Hatip Lisesinden kan kampanyasına büyük destek.
YAZARIMIZ ANAFARTALAR ORTAOKULU´NDA
YAZARIMIZ ANAFARTALAR ORTAOKULU´NDA
Terme Anafartalar Ortaokulu son yıllarda akademik başarılarının yanında sosyal-kültürel ve sportif faaliyetlerle de adından söz ettiriyor.
MİNİK ÖĞRENCİLERDEN 10 OCAK  ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ ZİYARETİ
MİNİK ÖĞRENCİLERDEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ ZİYARETİ
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Terme´de uzun yıllar faaliyet gösteren Zübeyde Hanım Anaokulu minik öğrencileri ve öğretmenleri gazetemizi ziyaret etti.
BU KONU TERME´DE GÜNDEM YARATTI
BU KONU TERME´DE GÜNDEM YARATTI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın kenevir üretimi hakkında yaptığı açıklama sonrası bu konu kamu oyunda gündem yarattı. Terme İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü kenevir üretimi ile ilgili kendilerine yoğun talep geldiğini dile getirerek toplantı düzenleyeceklerini duyurdu.
TERME´DE KÜÇÜK BOY HAMSİ  AVLAYANLARA CEZA YAĞDI
TERME´DE KÜÇÜK BOY HAMSİ AVLAYANLARA CEZA YAĞDI
Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Denetim ve Kontrol Ekipleri tarafından Terme Balıkçı Barınağında denetim yapıldı.
TERME´DE KAZA: 4 YARALI
TERME´DE KAZA: 4 YARALI
Terme Saray Caddesi´nde meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı.
AKGÖL VE SİMENİT´E SAFARİ MÜJDESİ
AKGÖL VE SİMENİT´E SAFARİ MÜJDESİ
Eski Gölyazı Belediye Başkanı ve Terme Belediyesi Meclis Üyesi İsa Baş, Akgöl ve Simenit göllerinden Çobanyatağı´na kadar safari turu planladıklarını belirterek, ´İnsanların tamamen doğal bir ortam içerisinde bu deneyimi yaşamalarını çok istiyoruz´ dedi.
GAZETEMiZE ANLAMLI ZiYARET
GAZETEMiZE ANLAMLI ZiYARET
Saadet Partisi Terme Belediye Başkan Aday Adayı Av. Ali Yüksel ve Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Hanife Dürümlü ve yönetimi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında gazetemizi ziyaret etti.
TERME TSO´YA AKREDİTASYON DENETİMİ
TERME TSO´YA AKREDİTASYON DENETİMİ
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Akreditasyon Sistemi kapsamında, Terme Ticaret ve Sanayi Odası´nda Akreditasyon Belge Yenileme Denetimi düzenlendi.
MHP SAMSUN iL BAŞKANI KARAPIÇAK OLDU
MHP SAMSUN iL BAŞKANI KARAPIÇAK OLDU
Bahçelinin talimatıyla MHP eski il başkanı Termeli Abdullah Karapıçak, yeniden MHP Samsun il başkanlığına atandı.
SEÇİMİN DÜĞÜMÜ 22 OCAK´TA ÇÖZÜLÜR
SEÇİMİN DÜĞÜMÜ 22 OCAK´TA ÇÖZÜLÜR
AK Parti, ilçe aday tanıtımına hazırlanıyor. İl Başkanlığı ise listeyi bekliyor. Listeler geldiğinde adaylar bir gün önceden telefonla haberdar edilecek.
MUSTAFA MUTLU VEDA ETTi
MUSTAFA MUTLU VEDA ETTi
Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi Almanca Öğretmeni Mustafa Mutlu, 41 yıllık öğretmenlik hayatına veda ederek emekli oldu.
TERME´DE 2023 EĞİTİM VİZYONU ÇALIŞTAYI
TERME´DE 2023 EĞİTİM VİZYONU ÇALIŞTAYI
Terme´de 2023 Eğitim vizyonu çalıştayı düzenlendi.
TÜRK EĞİTİMSEN´İN İLÇE TEMSİLCİLERİ  EĞİTİM VE İSTİŞARE TOPLANTISI
TÜRK EĞİTİMSEN´İN İLÇE TEMSİLCİLERİ EĞİTİM VE İSTİŞARE TOPLANTISI
Türk Eğitim-Sen Gönülleri Birleşenler Büyük Türkiye Buluşması İlçe Temsilcileri Eğitim ve İstişare Toplantısı, 3-6 Ocak 2019 tarihleri arasında Antalya´da yapıldı.
DERNEK ÜYELERİ BİR ARAYA GELDİ
DERNEK ÜYELERİ BİR ARAYA GELDİ
Terme Yardım Sevenler Derneği her ay olduğu gibi bu ay da geleneksel olarak düzenlediği kahvaltı programında bir araya geldi.
ÖĞRENCİLERDEN KAYMAKAM´A ZİYARET
ÖĞRENCİLERDEN KAYMAKAM´A ZİYARET
Terme Meslek Yüksek Okulu Öğrenci Konseyi ve Gençlik Kulübü öğrencileri Terme İlçe Kaymakamı Mehmet Parlak´ı makamında ziyaret etti.
SAMSUN´DA´ULAŞIM ÇAĞRI MERKEZi´ KURULDU
SAMSUN´DA´ULAŞIM ÇAĞRI MERKEZi´ KURULDU
Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesinde tüm Samsun´u kapsayan, ulaşımla ilgili görüş, öneri ve şikayetlerin iletilebileceği ´Ulaşım Çağrı Merkezi´ kuruldu.
SEÇMEN LİSTELERİ ASKIYA ÇIKTI!
SEÇMEN LİSTELERİ ASKIYA ÇIKTI!
Yerel seçimlerin gerçekleştirilmesine kısa bir süre kala YSK tarafından seçmen listeleri askıya çıktı.
70 YAŞINDA OKUMA-YAZMA ÖĞRENDİLER
70 YAŞINDA OKUMA-YAZMA ÖĞRENDİLER
Terme Halk Eğitim Merkezinde açılan kursta okuma-yazma öğrenen yetişkin kursiyerler, anılarından oluşan "Geç Kalmış Kalemler" isimli bir de kitap yazdı.
İKİYE BÖLÜNEN OTOMOBİLİN GENÇ SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ
İKİYE BÖLÜNEN OTOMOBİLİN GENÇ SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ
Yalı Mahallesi´nde 2 aracın karıştığı trafik kazasında 19 yaşındaki genç hayatını kaybetti.
Dergi
RESMİ İLAN
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar