HANi iŞSiZDiK! NEDEN METAL SANAYi´YE SAHiP ÇIKMIYORUZ?
Evci Beldesi´nde Termelilere iş-aş olanağı sunarken geçirdiği ekonomik krize dayanamayarak kapatılan Terme Metal Sanayi AŞ, yüzlerce gencin işsizlikten kıvrandığı Terme´de, kanayan yara olmaya devam ediyor.
Tarih: 6.11.2018 15:17:53

1973 yılında devlet tarafından, imarlı ve sanayi alanı olan 81 Bin 150 m2´lik arazi üzerine kurulan Terme Metal Sanayi AŞ, yıllarca Termelilere ekmek kapısı oldu. 1983´te özelleştirilmesinin ardından zaman içerisinde geçirdiği ekonomik krizlere dayanamayan fabrika, iflas edince kapısına kilit vuruldu. Uzun süre ilçede kamuoyu yaratan bu süreçte ise hissedarlardan, kendilerini savunan çeşitli açıklamalar geldi. Peki, sonuç ne oldu? Fabrika hâlâ kapalı, gençler ise hâlâ işsiz.

BİNLERCE KİŞİ “MAĞDURUZ”DEDİ
%50.5´lik hissesi FENİŞ Alüminyum AŞ.´ye, % 24´lük hissesi Samsun Büyükşehir Belediye´sine, %16´lık hissesi Türkiye Sanayi Kalkınma Bankasına,%5´lik hissesi Türkiye Kalkınma Bankası´na ve kalan hissesi de Termeli vatandaşlara ait olduğu iddia edilen Terme Metal Sanayi AŞ, kapanmasının ardından binlerce kişi, mağdur edildiği gerekçesiyle mahkemelere başvurdu. Aldıkları hisselerle fabrikaya ortak olan vatandaşlar mağduriyetlerini “Kimisi eşinin kokundaki bilezikleri satıp kimisi de inşaatlarda çalışarak biriktirdiği paralarla bu fabrikadan hisse aldı. Devletin fabrikası olduğu için bizlere ´Ortak olun, geleceğinizi teminat altına alın" denildi. Bu duruma güvenen yaklaşık 3 bin kişi hisse alarak fabrikaya ortak oldu. 1983 yılında özelleşen ve çeşitli dallarda üretime sahip olan fabrika, çeşitli ülkelere ihracat yaparak büyük kârlara geçti. Ancak fabrika ´zarar ettiği´ gerekçe gösterilerek bizlere hiçbir ödeme yapılmadı.” sözleriyle dile getirdi.

ŞİRKET DAR BOĞAZA SÜRÜKLENDİ
Tüm bu iddialar karşısında Terme Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yavuz Şit ise "1999 yılında yaşanan ve genel hayata müessir olan deprem felaketleri, Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizlerinin ülke ekonomisindeki ağır tahribatı nedeniyle şirketimiz finansal darboğaza sürüklenmiştir. Üretim ve istihdam kaybına uğrayan şirketimiz taahhütlerini yerine getirememiştir. Şirketimiz Mayıs 2001´de sipariş yokluğu nedeniyle üretim faaliyetini tatil etmiştir" şeklinde cevap verdi.

TÜRKİYE´NİN İLK 10 İHRACATÇISI ARASINDAYDIK
Fabrikanın en büyük hissedarı olan FENİŞ´in patronu bir dönem İstanbul Milletvekilliği görevini yürüten iş adamı Sedat Ağaoğlu da verdiği bir röportajında şirketin çöküşünü şu şekilde aktardı: “Türkiye´nin 50 yıllık kuruluşlarından olan ve 1970´li yıllarda Türkiye´nin ilk 10 ihracatçısı arasında yer alan FENİŞ, sendikalı ve halka açık bir şirketti. 2001´de depremle başlayan darboğaz, 2008´de başlayan küresel krizle derinleşti. Dünyada ve Türkiye´de alüminyum profil sektörünü kötü etkileyince katma değerimiz üçte bir oranında düştü. Damdan düşmüşe döndüm. Fakat işçi alacaklarının önceliği için mücadelemi hep sürdürdüm. Gebze´de FENİŞ Alüminyum´un çok değerli bir arazisini değerlendirerek tesisleri Samsun´a taşıma formülü oluşturdum. Bunu Türkiye´nin önde gelen bir iki kurumuna da götürdüm. Denetlendi, “tamam” denildi. 2013´ün parlak bir yıl olacağı düşüncesiyle yabancı fon piyasasına çıkmamız önerildi. ABD´nin büyük fonlarından biri olan GEM ile anlaştık. Ancak şanssızlık o ki anlaşmanın imza tarihi olan 31 Mayıs günü Gezi olaylarının ateşli bir şekilde yaşanmasıyla her şey tersine döndü. Bir gurup çalışanımız Taksim´e paralel olarak “Her yer FENİŞ, Her yer Direniş” sloganları atınca maalesef bu adımımız fon anlaşmasını yok etti. İş akitlerinin feshi ve üretimi durdurma kararı da bundan sonra geldi. Banka, kamu ve işçilere olan borçlar nedeniyle tam bir darboğaza girdik. 40 yıldır bu işletmenin içindeyim. Kurulurken lise talebesiydim. 70´ten itibaren de devamlı olarak çalıştım. İşçiler beni tanır ve niyetimi bilir. FENİŞ´ten tek kuruşluk mal kaçırmış değilim.”dedi.


GENÇLERİMİZ ARTIK GÖÇ ETMESİN
Terme Metal Sanayi´de %24 oranında ortaklığı bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında, Termeli gençlere yeniden istihdam oluşturması ve işsizlik yüzünden yaşanan göçlerin önüne geçmek adına fabrikanın yeniden canlandırılması için girişimlerde bulunacaklarını ifade etmişti.
O dönem, atıl durumdaki alüminyum fabrikasının yeniden faaliyete geçirilmesi için gerekli girişimlerin yapılacağını belirten dönemin Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul ile birlikte fabrikayı gezmiş, Terme Alüminyum Fabrikası´nın ilçe ve ülke ekonomisi için büyük önem taşıdığını, yüzlerce kişiye ekmek kapısı olan ve bazılarına da emeklilik hakkını kazandıran fabrikanın, ilçeye yeniden kazandırılması için gerekli çalışmalara başlanacağını söylemişti. Ancak bu sözler de askıda kaldı.

FABRİKA HÂLÂ ATIL, GENÇLER İSE HÂLÂ İŞSİZ
Göz bebeği kadar değerli bir alanda kurulu, ilçemiz için bulunmaz bir nimet olan Terme Metal Sanayi maalesef beş yıldır atıl.
Peki, her fırsatta bir araya gelen ilçenin önde gelenleri, siyasiler, odalar ve tüm sivil toplum kuruluşları, her toplantılarında ilçedeki işsizlik sorununa çözüm ararken “Bu fabrika yeniden nasıl faaliyete geçirilebilir? Açılması önünde engeller varsa bu sorunlar nasıl ortadan kaldırılabilir?” konusunda hiç mi fikir üretmiyorlar?
Yüzlerce gencin işsizlikten kırıldığı, gelecek planları yapamadığı ve yine işsizlik nedeniyle kendini aylaklığa vurduğu Terme´de, bu fabrikaya kimler sahip çıkacak?
Türkiye dikkat! Odalar ve Borsalar Birliği Dikkat! Terme Dikkat! Vatandaşlar Dikkat! Terme Metal Sanayi Yeniden üretim için bir “BABAYİĞİT” arıyor. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
22 MART DÜNYA SU GÜNÜ
22 MART DÜNYA SU GÜNÜ
Su,sağlık için hayati önem taşıyor. Su içerdiği sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi vücut için önemli olan mineraller içeriyor. Su, insan hayatı için oksijenden sonra en önemli ikinci ihtiyaç olarak gösteriliyor. Çünkü kanın %83´ü, kemiklerin %22´si, beynin ve kasların %75´i sudan oluşuyor. Ter, tükürük, idrar gibi vücut sıvılarının üretimi, atıkların atılması, suda eriyen besinlerin emilimi, eklemlerin ve gözün kayganlaşması, vücut ısının düzenlenmesi su ile mümkün oluyor.
"İLÇE MİNİBÜS SORUNUNU KÖKTEN ÇÖZECEĞİZ"
"İLÇE MİNİBÜS SORUNUNU KÖKTEN ÇÖZECEĞİZ"
Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Demir, 17 ilçeden kent merkezine gelen minibüslerin artık şehir içine girebileceğini belirterek, "Her vatandaşımızın sesini duymak, onları düşünmek zorundayız. Eski Bafra Garajı´nın bulunduğu yere akıllı terminal yaparak minibüs toplanma merkezini oluşturacağız." dedi.
EN MUTLU ÜLKELER BELLİ OLDU
EN MUTLU ÜLKELER BELLİ OLDU
Birleşmiş Milletlerin (BM) yayımladığı Dünya Mutluluk Raporu, dünyadaki en mutlu ülkelerin, en zengin ekonomiler değil güçlü sosyal devlet ve kurumsal desteği bulunan ülkeler olduğunu ortaya koydu.
"SİZLERDEN OY DEĞİL DESTEK BEKLİYORUM"
"SİZLERDEN OY DEĞİL DESTEK BEKLİYORUM"
Samsun´da faaliyet gösteren Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı temsilci ve öğrencileri İYİ Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hayati Tekin ile bir araya geldi.
USTA´DAN SEÇMENLERE ÇAĞRI
USTA´DAN SEÇMENLERE ÇAĞRI
Samsun Milletvekili ve Bağımsız Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan USTA, 31 Mart Yerel Seçimlerinde Samsun´dan tek bağımsız aday olmasına ve pusulanın sonunda yer alan bağımsız aday bölümünün siyasi partilerden bir şerit ile ayrılmasına rağmen kendisine yarım sütun ayrılmasına yaptığı itirazların Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından ret edildiğini ve konuyla alaka Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunduğunu duyurdu.
İLKADIM KENTSEL DÖNÜŞÜMLE NEFES ALACAK
İLKADIM KENTSEL DÖNÜŞÜMLE NEFES ALACAK
Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Demir, İlkadım ilçesinde kangren haline dönüşen sorunların Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın himayelerinde gerçekleşecek kentsel dönüşüm çalışmalarıyla çözüme kavuşacağını söyledi.
YAZAR AHMET SEZGİN, İKİZCE´Yİ COŞTURDU
YAZAR AHMET SEZGİN, İKİZCE´Yİ COŞTURDU
Eğitimci-Yazar Ahmet Sezgin; 15 Mart Cuma günü Ordu/ İkizce Anadolu Lisesinde öğrencilere "Mehmet Akif´i ve İstiklal Marşımızı Anlamak" konulu bir konferans verirken İkizce Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonuyla bütün ortaokul öğretmenlerine de "Aşk Medeniyetine Yolculuk" konulu bir konferans verdi.
250 ADET ÇAM TOPRAKLA BULUŞTU
250 ADET ÇAM TOPRAKLA BULUŞTU
Terme Amazon Kültür ve Dayanışma Derneği ve Terme Belediyesi işbirliği ile Yalı Mahallesi sahili ağaçlandırıldı.
ATATÜRK iLKOKULU ŞEHiTLERi TANITIYOR
ATATÜRK iLKOKULU ŞEHiTLERi TANITIYOR
Atatürk İlkokulu öğrencileri Şehitler Günü münasebetiyle bu yıl da ilçemizdeki şehit bir polis ve bir asker mezarını ziyaret etti.
YATIRIMCIYA YARDIMCI OLACAĞIZ!
YATIRIMCIYA YARDIMCI OLACAĞIZ!
Seçim çalışmaları kapsamında esnaf ziyaretlerini sürdüren Millet İttifakı CHP Çarşamba Belediye Başkan Adayı Altan Karabulut, Kızılay, Dr. Ata Giritli ve Stadyum Caddesi´ni ziyaret etti.
USTA TERME SKM´Yİ AÇTI
USTA TERME SKM´Yİ AÇTI
Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta, "Bölücü değil bütünleştirici olmak için bağımsız aday oldum" dedi.
TERME´NiN SON KALAYCISIYDI
TERME´NiN SON KALAYCISIYDI
Terme´de mesleğinin son temsilcisi olan kalay ustası Mehmet Balcı son yolcuğuna uğurlandı.
PAKiSTAN iLE iŞ GÖRÜŞMESi YAPILDI
PAKiSTAN iLE iŞ GÖRÜŞMESi YAPILDI
Yaşar Makina Sanayi ile iş anlaşması için Terme´ye gelen Pakistanlı iş adamları Terme Ticaret ve Sanayi odasında ağırlandı
TAM 104 YIL ÖNCE ATALARIMIZ ÇANAKKALE´DE TARiH YAZDI!
TAM 104 YIL ÖNCE ATALARIMIZ ÇANAKKALE´DE TARiH YAZDI!
"18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi"nin 104. yıl dönümünde, geri dönmeyi düşünmeyen kahramanlarımızı minnetle andık.
MİNİKLER YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜ
MİNİKLER YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜ
28 takımlı Samsun U-12 Liginde yer alan iki Terme takımı; Terme Lisesi GSK ile Terme Futbol Kulübü, çeyrek finalde rakiplerini yenerek son 4 takım arasına kalmayı başardılar.
TAEKWONDONUN ALTIN ÇOCUKLARI
TAEKWONDONUN ALTIN ÇOCUKLARI
Anadolu Yıldızlar Ligi grup müsabakalarına katılan Terme Taekwondo´nun 3 sprocusu turnuvayı Altın madalyalarla tamamladı
CUMHURİYET MTAL SATRANÇ TAKIMI İL BİRİNCİSİ OLDU
CUMHURİYET MTAL SATRANÇ TAKIMI İL BİRİNCİSİ OLDU
Samsun Terme Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Asiye Coşkun, Müberra Demir, Şeker Nur Çayan ve Kevser Alemdar´dan oluşan satranç takımı, 2018-2019 Samsun Okul Sporları Satranç Takım Turnuvasında, Genç kızlar kategorisinde zorlu rakipleriyle çıktığı bütün maçları kazanarak Samsun il birincisi oldu.
" MİLLET BAHÇESİ SAMSUN´UN VİZYONU OLACAK"
" MİLLET BAHÇESİ SAMSUN´UN VİZYONU OLACAK"
Samsun´da yapım ihalesi Şubat ayında gerçekleşen Millet Bahçesi hakkında bilgi veren Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Demir, Türkiye´de artık şehirlerin dokusunun doğayla bir bütün haline getirilmesi yönünde ciddi çalışmalar başlatıldığın, Millet Bahçeleri´nin de bu yönde en önemli vizyon projeleri olduğunu söyledi.
GENÇLERİMİZ VAZGEÇİLMEZ, ONLARDA YÖNETİMDE SÖZ SAHİBİ OLACAK
GENÇLERİMİZ VAZGEÇİLMEZ, ONLARDA YÖNETİMDE SÖZ SAHİBİ OLACAK
Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, Gençlerle Demokrasi Buluşması´na da gençlerin sorularını cevapladı.
HEDEFİMİZ MUTLU İNSAN, MUTLU ŞEHİR BAĞI KURMAK
HEDEFİMİZ MUTLU İNSAN, MUTLU ŞEHİR BAĞI KURMAK
Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, "İnsanlarımızın hayatını zorlaştıran trafik ve otopark sorununu kademeli olarak muhakkak çözeceğiz. Nerede bir sorun varsa, vatandaşımız bundan şikayet ediyorsa çözüm noktası biz olacağız.Kente dinamizm katacak projelerimizi tek tek hayata geçireceğiz." dedi.
BAŞKAN KUL, SON MECLİS TOPLANTISINA BAŞKANLIK YAPTI!
BAŞKAN KUL, SON MECLİS TOPLANTISINA BAŞKANLIK YAPTI!
31 Mart´ta görev süresi dolacak olan Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, son Belediye Meclisi toplantısında yaptığı açıklamada, görev süresi boyunca tüm belediye meclisi üyeleriyle beraber başarılı çalışmalara imza attıklarını söyledi.
TERME´NİN EVLADI MURAT ŞEN  ANAYASA MAHKEMESİ  GENEL SEKRETERİ OLDU
TERME´NİN EVLADI MURAT ŞEN ANAYASA MAHKEMESİ GENEL SEKRETERİ OLDU
Terme´nin evladı, Anayasa Mahkemesi Komisyonlar başraportörü Murat Şen, 22 Şubat 2019 tarihinde Anayasa Mahkemesi genel sekreteri olarak görevlendirildi. Terme Bilgi Gazetesi olarak Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Murat Şen´e yeni görevinde başarılar dileriz.
TERME TSO iLE TERME TB´DEN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
TERME TSO iLE TERME TB´DEN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
21 Ocak´ta yapılan TOBB Türkiye Ekonomi Şurası´nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunması üzerine, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, iki hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladı. Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
TERME MYO´DA 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI
TERME MYO´DA 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI
8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinlikleri, Terme MYO´da kutlandı.
Dergi
RESMİ İLAN
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar