Bugün, 28 Eylül 2020 Pazartesi

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI VE SMS İLE HES KODU ALMA

Kovid-19 salgını ile ilgili herhangi bir risk olup olmadığını güvenli şekilde öğrenmeye yarayan HES kodu sınavlara girerken ya da bazı bölgelere giriş çıkışlarda gerekiyor. Merak edenler için HES kodu alımı ve detayları...

HES KODU NEDİR?
HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilir.
    HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI 
    İLE HES KODU ALMA
    Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden 'HES Kodu İşlemleri' bölümüne girilir 'HES Kodu Oluştur' butonuna tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

    SMS İLE HES KODU ALMA
    HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.

    E-DEVLET UYGULAMASI 
    ÜZERİNDEN HES KODU ALMA
    HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirsiniz.