HIZLI TREN HATTI ´HIZLANDI´

Ankara-Çorum ve Samsun´u birbirine bağlayacak Hızlı Tren Projesinin 2023 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Yıllardır hasretle beklenen Ankara-Çorum-Samsun Hızlı Tren Projesi´nin uygulama ihalesi öncesi proje hazırlıkları sürüyor.
Kırıkkale´nin Delice İlçesi´nden Samsun´a kadar 3 kısım olarak ihale edilen 286 kilometrelik Hızlı Tren Projesi´nin altyapı, üstyapı, elektromekanik, demiryolu etüt, proje, mühendislik ve danışmanlık hizmeti işinde çalışmalar hızla devam ediyor.

ÇORUM MERKEZE GELİNDİ
Proje kapsamında 2017 yılı içinde başlanan zemin etüdü sondaj çalışmaları hat boyunca yapılıyor. Zemin etüdü sondaj çalışmalarında Çorum merkezine kadar gelindi. Yüklenici firma hızlı tren hattının şehir merkezinde geçeceği noktalardan biri olan Akkent Mahallesi´nde zemin etüdü sondaj çalışması yürütüyor. Belirli aralıklarla yapılan sondajlar sonucunda elde edilen numunelerin analiz edilmesi ile uygulama projesi şekilleniyor.
Samsun´dan Kırıkkale-Delice´ye kadar gidecek Hızlı Tren Projesi sayesinde Samsun-Ankara arası ulaşım bir buçuk saate düşerken, hızlı tren hattı ile Çorum bir taraftan Karadeniz´e, bir taraftan Doğu Anadolu´ya bir taraftan da Akdeniz ve Ege bölgesine bağlanmış olacak. Dev projenin 2023 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor. Hbr: Halk