Bugün, 22 Ekim 2021 Cuma

SAMSUN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ TEKNOFEST'TEN 6 ÖDÜLLE DÖNDÜ

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST finallerine 31 takımla katılan Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü 6 ödülle döndü.

    Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST finallerine 31 takımla katılan Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü 6 ödülle döndü.
    İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bu yıl dördüncüsü düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2021’e katılan Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü TÜBİTAK 2204C Kutup Araştırmaları proje yarışması alanında Samsun RK Bilim ve Sanat Merkezi felsefe öğretmeni İdil Kefeli danışmanlığında öğrencileri Ferhat Erim Öztürk ve Zeynep Nisa Certel “Bir Kutu Oyunu Tasarımı: Arktik Bölgede Neler Oluyor” adlı çalışmaları ile Türkiye 1'ncisi oldu.     
    TÜBİTAK 2204C Kutup Araştırmaları proje yarışması alanında Fizik Öğretmeni Özgür Türk danışmanlığında öğrencileri Ayşe Defne Akça ve Zeynep Naz Terzi “Biyotika Bilim Üssü” adlı çalışmaları ile Türkiye 3.sü oldu. 
    İnsansız Su Altı Sistemleri yarışmasında Bafra Fen Lisesi Bilişim Teknolojileri öğretmeni Nail Ceylan danışmanlığında öğrencileri Arman Mussayev, Zeynep Hilal Öksüz, Yüksel Ulukan ve Alper Fatih Yanmaz otonom araçlarıyla Türkiye 3.sü oldu. 
    Tarım Teknolojileri Lise Kategorisinde Atakum Bilim ve Sanat Merkezi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Erkan Tuzcu danışmanlığında öğrencileri Akif Emir Bilici ve Davud Kaya "TOMBOT Mantarhane Otomasyon" projesi ile "TEKNOFEST En İyi Sunum" ödülünü kazandı. 
    İnsanlık Yararına Teknoloji yarışması sağlık ve ilk yardım alanında Fizik Öğretmeni Özgür Türk danışmanlığında öğrencileri Yiğit Türkoğlu, İçten Öykü Çetin ve Ayşe Defne Akça "Sağlık Robotu" çalışmaları ile "En İyi Sunum Ödülü" kazandı.
     İnsansız Su Altı Sistemleri yarışmasında Samsun Sınav Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Rehberlik öğretmeni Adnan Demirci danışmanlığında Burak Boz, Yusuf İpek, Fatih Çağrı Batuş, Berke Sağlam ve Ahmet Yeşilyurt tasarladıkları araç ile "En Özgün Tasarım" ödülünü aldı. 
    İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit ise "Türkiye finali sürecinde üstün gayret gösteren tüm öğrenci ve danışman öğretmenlerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Öğrencilerin emeklerinin bir önemli ödülünün de önümüzdeki yıl TEKNOFEST’in Samsun’da düzenlenecek olmasıdır. 2022 Samsun’un yılı olacak" dedi.
    
    TEKNOFEST 2022'DE SAMSUN'DA YAPILACAK
    AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, yaptığı yazılı açıklamada, 21-26 Eylül'de İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2021'in kapanış gününde organizasyonun gelecek yıl Samsun'da düzenleneceğinin açıklandığını bildirdi.
    TEKNOFEST'in 2022'de Karadeniz Bölgesi'nde Samsun merkezli gerçekleştirilecek olmasının çok önem taşıdığını vurgulayan Karaaslan, şunları kaydetti:
    "TEKNOFEST, ikinci defa İstanbul dışında düzenlenecek. Bu anlamlı ve büyük organizasyonun İstanbul dışında gerçekleştirileceği ikinci şehrin Samsun olması ayrıca anlamlıdır. TEKNOFEST, her şeyden önce Samsun'un sağlam temelleri olan bilimsel altyapısının gelişmesine ve gençlik şehri kimliğinin güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Samsun, güçlü altyapısı ve üstyapısıyla, konaklama kapasitesiyle, ulusal ve uluslararası organizasyonların gerçekleştirilmesine olanak sağlayan tesisleriyle, 2 devlet üniversitesiyle, gençlere sunduğu imkanlarla TEKNOFEST'e en iyi şekilde ev sahipliği yapacaktır."
    Karaaslan, TEKNOFEST'in Samsun'da gerçekleştirilmesi noktasında uzun zamandır görüşmeler yaptıklarını, bugün bunun sonucunu aldıklarını belirterek, "Gençlik şehri Samsun'umuz 2022 yılında dünyanın bir numaralı havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'e ev sahipliği yapacak. Bugüne kadar ulusal ve uluslararası organizasyonlara başarıyla ev sahipliği yapan şehrimiz, gelecek yıl bu büyük festivali de kendine yakışır şekilde gerçekleştirecektir. Ülkemize, milletimize, şehrimize ve tüm gençlerimize hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.
    
    KENTTE SEVİNÇLE KARŞILANDI
    Samsun Valisi Zülkif Dağlı, sosyal medya hesabından, "Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, 2022 yılında Milli Mücadele'nin ilk adım şehri Samsun'umuzun ev sahipliğinde düzenlenecek." paylaşımını yaptı.
    Vali Dağlı, "Milli Teknoloji Hamlesi'nin en güzel yansımalarından TEKNOFEST 2022'nin Samsun'da düzenlenmesi kararını alan T3 Vakfı Mütevelli Heyeti'ne, Heyet Başkanı Selçuk Bayraktar'a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.
    Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşık 2 milyon kişinin ziyaret ettiği TEKNOFEST'in gelecek yıl Samsun'da yapılacağının açıklanmasının kent için büyük bir müjde olduğunu bildirdi.