SAMSUN´A ´KADIN GİRİŞİMCİ ÜSSÜ´

Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Samsun´da kadın girişimcileri desteklemek amacıyla ´Kadın Girişimcilik Üssü´ kurulacağını belirterek, ´Amaç, kadınların ayakları üzerinde durabilmeleri´ dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi eylül ayı son toplantısı Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu´nda Meclis Başkanvekili Turan Çakır Başkanlığında gerçekleşti. Komisyonlardan meclise havale edilen 48 maddeden ikisi oy çokluğu ile kabul edilirken, 47 madde oy birliği ile kabul edilerek karara bağlandı.

KADINLARA DESTEK
Buna göre meclis, ?Kadın Girişimcilik Üssü´ maddesini oy birliği ile kabul ederek karara bağladı. Alınan kararın ardından Üsküdar Üniversitesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Samsun´da Kadın Girişimcilik Üssü kurulacak. Mecliste alınan kararın ardından Kadın Girişimcilik Üssü´nün kurulma işlemine başlanacağını ifade eden Çakır, ?Üsküdar Üniversitesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi´ne ?Kadın Girişimcilik Üssü´ projesini teklif etti. Üniversite olarak ?Profesyonel ve bilimsel anlamda kadın girişimcileri desteklemek istiyoruz´ diyorlar. Projedeki amaç, kadınların el becerisinden, kendi ayakları üzerlerinde durabilmeleri için Samsun´da sosyal bir faaliyet yapmak. Bu konuda bizden yardım istediler. Biz de bunu seve seve kabul ettik. Karar meclisten geçti. Üsküdar Üniversitesi ile işbirliği protokolü yapacağız. Bu proje ile onlar burada bilimsel anlamda kendi öğretim üyeleriyle piyasanın beklentileri, kadınların sosyal hayata katılımları, iş hayatıyla ilgili kadınlara yönelik projeler hazırlayacaklar. Bizim Reşadiye Mahallesi´nde restore ettiğimiz kültürel binalar vardı. KADEM´in ve Olgunlaşma Enstitüsü´nün olduğu yerde ?Kadın Girişimcilik Üssü´ne de bir yer tahsis edeceğiz. Buradan bütün kadınlar katkı alabilecek. Projeyi üniversite hazırlayacak, biz mekanı sağlıyoruz. Alınan meclis kararının ardından hemen protokol imzalayacağız. Onlar da yer tahsisinden sonra hemen çalışmalarına başlayacaklar? dedi.

TEKNİK KAPASİTE ARTACAK
Türkiye´de çok önemli bir laboratuvar olma özelliği taşıyan Samsun Akredite Uluslararası Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarının daha işlevli bir hale getirileceğini vurgulayan Çakır, ?Samsun Akredite Uluslararası Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarının Teknik Kapasitesinin Arttırılması Projesi kapsamında maddemiz var. Samsun TSO Kalibrasyon Laboratuvarı akreditasyonu olan Türkiye´nin en önemli kalibrasyon merkezlerinden bir tanesi. AB hibeleriyle yapıldı bu merkez. Orada biraz eksikler olduğu için tam faaliyete geçirilemedi. Bu eksikliklerin tamamlanması için Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun TSO, OKA´ya Samsun Akredite Uluslararası Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarının Teknik Kapasitesinin Arttırılması Projesi´ni sunacağız. Yapılan proje ile eksikleri giderip, merkezin daha güzel ve eksiksiz çalışmasını hedefliyoruz? diye konuştu.
ŞEHİDİN ADI YAŞAYACAK
Mecliste ayrıca geçen ay şehit olan Samsunlu Jandarma Uzman Onbaşı Adem Güven´in evinin bulunduğu İlkadım İlçesi Hastane Mahallesi´ndeki Çınarlı Sokağın adı, ?Şehit Jan. Uzm. Onb. Adem Güven Sokak´ olarak değiştirilmesi maddesi de oy birliği ile kabul edilerek karara bağlandı.