Bugün, 21 Ocak 2021 Perşembe

SAMSUN’DA DAMIZLIK COMBA DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Damızlık Mandalarda Verimliliği Artırma Projesi kapsamında, Bafra, Alaçam,19 Mayıs, Terme ve Vezirköprü ilçelerinden 36 yetiştiriciye, damızlık Comba dağıtımı gerçekleştirildi.

    Bakanlığa bağlı Hayvancılık Genel Müdürlüğünce uygulanan Damızlık Mandalarda Verimliliği Artırma Projesi kapsamında, Samsun İl Müdürlüğü ve Samsun İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği koordinasyonu ile Bafra, Alaçam,19 Mayıs, Terme ve Vezirköprü ilçelerinden 36 yetiştirye Manda Combası, 27 Kasım 2020 tarihinde Bafra Hayvan Pazarında dağıtıldı.
    Dağıtım Programına, Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Hayvancılık Genel Müdürlüğü Islah ve Geliştirme Daire Başkanı Adem Bölükbaşı, Bafra Belediye Başkan Vekili Ahmet Tokgöz, Damızlık Manda Birliği Başkanı İsmail Metin, Şube Müdürü, İlçe Müdürleri, Sivil toplum kuruluşları, temsilcileri ve yetiştiriciler katıldı.
    İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, konuşmasında, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, ülkemizde bulunan damızlık değeri yüksek mandaların erkek yavrularını damızlık tabii tohumlama combası olarak kullanarak, yerli mandalarımızda süt veriminde genetik olarak ilerleme ve kan tazeleme sağlamak amacıyla Damızlık Mandalarda Verimliliği Artırma Projesi uygulanmaktadır. Bu proje kapsamında, ilimizde Damızlık Manda Yetiştirici Birliğine üye, en az 15 dişi manda varlığına sahip, sürüsünde tohumlama yaptırabilecek ve dağıtılan mandaların aşım kayıtlarını tutabilecek, bu kayıtların Manda Islah Sistemine girilmesini sağlayacak 36 yetiştirici, komisyon marifetiyle seçilmiştir. Damızlık Comba bedelinin % 80 i bakanlık bütçesinden ödenecek olup bu tutar en fazla 7.000 TL/baş olacaktır. İlimizde bu kapsamda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden görevlendirilen komisyon üyeleri ve Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği işbirliğinde Kocaeli ili Kandıra ilçesinde Combaların seçimi gerçekleştirilmiştir. Yetiştiricilerimize hayırlı olsun” dedi.