Bugün, 31 Ekim 2020 Cumartesi

SU ÜRÜNLERİ DENETİMLERİ ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Deniz, iç sular, karaya çıkış noktaları, balık halleri, nakil güzergâhları, işleme ve değerlendirme tesisleri, soğuk hava depoları, toptan ve perakende satış yerlerinde eş zamanlı denetimler yapıldı.

​    Su ürünleri kaynaklarının korunması, sürdürülebilir olması ve yasadışı su ürünleri avcılığında caydırıcılığın sağlanması amacıyla, getirilen yeni düzenlemelerin etkin bir şekilde uygulanması için, Bakanlığın Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, ülke genelinde 26-30 Eylül 2020 tarihleri arasında deniz, iç sular, karaya çıkış noktaları, balık halleri, nakil güzergâhları, işleme ve değerlendirme tesisleri, soğuk hava depoları, toptan ve perakende satış yerlerinde eş zamanlı denetimler yapıldı.
    Program kapsamında, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü Denetim ekipleri ile İlçe Müdürlüklerinin denetim elemanlarından oluşturulan ekiplerce, Samsun ve ilçelerinde eş zamanlı yapılan denetimlerde; Samsun'da perakende satış yerleri, balıkçı barınakları, karaya çıkış noktaları, Samsun Büyükşehir Belediyesi Balık Hali ve Karadeniz'deki balıkçı gemileri denetlendi. 
    Bu kapsamda yapılan denetimleri yerinde incelemek amacı ile Samsun Valiliği Samsun İl Tarım Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Samsun Balık Hali'nde yapılan denetimlere bizzat katılarak incelemelerde bulundu.
    İl Müdürü İbrahim Sağlam yapmış olduğu açıklamada: "Devletimizin Su Ürünleri politikalarının ana hedefinin, halkımıza bol ve ucuz balık sağlamak olduğu kadar; deniz, göl, baraj ve nehirlerdeki su ürünleri ve balık kaynaklarını koruyarak, sürdürülebilir avcılık yöntemlerinin geliştirilmesini sağlamaktır. Daha önce de defaatle ve önemle söylediğim gibi doğal kaynaklar sonsuz olmayıp, gelecek nesillere aktaracağımız birer emanettirler. Bu nedenle, koruma ve kullanma dengesini mutlaka gözetmek zorundayız." dedi.
    Balıkçıların özellikle küçük balıkları avlamaktan ve satmaktan kaçınmaları gerektiği, kurallara uymayan balıkçıların takibi ve getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için Müdürlük olarak denetimlere, geçmişte olduğu gibi tüm imkânlar seferber edilerek, yeni sezonda da devam edileceği, Denetim Programı kapsamında 26- 30 Eylül 2020 tarihlerinde Samsun İlinde 202 denetim yapıldığı, yapılan denetimlerde ihlali bulunan 8 kişi/ firmaya İdari Para cezası uygulandığı ifade edildi.