TKB BAŞKANI YILMAZ´DAN ´PLANLI ALANLAR TİP YÖNETMELİĞİ´ DEĞERLENDİRMESİ
Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni çıkarılan ´Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği´ ile birlikte artık, şehirlerin siluetini bozacak dikey yapıların yapılamayacağını söyledi.
Tarih: 10.7.2017 18:18:35

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 2 dönemdir sürdürdüğü Tarihi Kentler Birliği Başkanı sıfatıyla, yeni kabul edilen “Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği” konusunda görüş ve düşüncelerini belediye binasında düzenlediği basın toplantısında kamuoyuna duyurdu.Yeni geliştirilen Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği hakkında bilgiler veren Başkan Yılmaz, tarihi binalar, şehir estetiği, dikey yapılaşma ve bina otoparkları ile ilgili değişen yasaları açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni çıkartılan Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği hakkında bilgiler vererek konuşan Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Belediyelerin kendi bölgelerinin özelliklerini dikkate alarak yönetmelik hazırlama yetkisine sahip olması, kentlerimize kimlik kazandıracak, kentlerimizi tek düzeylilikten kurtaracaktır. Yeni geliştirilen Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği ile uygulamadan gelen katılımcıların katkılarıyla hazırlanmış olması nedeniyle, bugüne kadar hazırlanmış olan çalışmaların eksikliklerini gideren bir çalışma olduğuna inanıyor ve bakanlığımızın bu çalışmasını takdir ve memnuniyetle karşılıyoruz. Bu yönetmelik yanlış veya farklı yorumlara neden olmayacak anlaşılabilir ifadeler içermektedir. Tarihi Kentler Birliği olarak tarihi mirasımızın korunması ve fonksiyonlar yüklenerek gelecek kuşaklara aktarılması konusunda son 15 yıl içinde memnuniyet verici sonuçlar alınmıştır. Ancak mevcut yapı stokunun estetik sorunları vardır” dedi.

“Tarihi binaların restore edilip
kullanılması herkesi mutlu ediyor”

Tarihi binaların tekrardan kullanıma açılmasının çok önemli olduğunu belirten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “Bu yönetmelikte şehirlerimizdeki estetik sorunları çözecek, kimliksiz binaların kimlikli hale gelmesini sağlayacak cephe düzenleme mecburiyetleri memnuniyet verici ve uygulanabilir niteliktedir. Özellikle son 15 senede önceden ‘ne gereği vardı. Bu tarihi binaymış, mirasmış. Yıkılsın da buraya yeni bir şey yapılsın´ diye bir hoyratlık, kural tanımazlık gitti. Herkes bir köşede, kıyıda tarihi bir tesis görüyorsa bunun restore edilip, kullanılabilir hale getirildikten sonra ‘ne güzel oluyormuş´ diye herkes ittifak içerisinde oldular. Tarihi binalarımızın hepsi restore edilip, sürdürülebilir bir kullanmaya döndükten sonra herkesi mutlu ediyor. Bu konuda büyük bir bilinç değişti. Ama ülkemizde bir eksiklik var. Biz estetik konusunda sıvasızlık, boyasızlık ve dış cephe görüntüleri ile ilgili kimlik konusunda eksiklikler taşıyoruz. Bakanlığın hazırladığı bu yönetmelikte ‘estetik´ kavramı 10 cümlede bir geçiyor. Dolayısıyla estetik konusuna her zamankinden çok dikkat etmemiz gerekiyor” diye konuştu.
“Şehrin siluetini bozacak dikey yapılar daha yapılamayacak”

Özellikle İstanbul´da çok tartışılan dikey yapılaşmalar hakkında da bilgiler veren Yılmaz, “En önemli konulardan bir tanesi dikey yapılaşma yerine yatay yapılaşmanın özendirici olması Tarihi Kentler Birliği olarak bizleri memnun etmektedir. Dikey yapılaşmanın şehirlerin homojen görünmesini, şehirlerimizin içindeki mimari disiplinini ve estetik boyuttaki çirkinliğini söylemeyen yok. Güzel İstanbul´un profilini bozacak olan o yüksek binaların siluet bozucu duruşları, bizim Samsun´da da var. Bizim de mecburen kazanılmış hak olarak kişilere vermiş olduğumuz yüksek bina yetkileri var. Bu yönetmelik artık, bunlarla ilgili konuların eskisi gibi olmayacağını söylüyor” şeklinde konuştu.

“Bina otoparkları şehirler
için çok önemli”
Bina otoparklarının şehirler için çok önemli olduğunun altını çizen Yılmaz, açıklamasını şöyle tamamladı: “Otoparkları her zamanki yönetmeliklerden daha fazla olarak özendirici kılıyor. Binaların altında o binanın ihtiyacından da daha fazla otopark yapmasına özendiriyor.
Daha önceki yönetmelikler, binaların yapacağı otoparkları belirliyordu. Onu da binayı yapanlar yerel yöneticilerle konuşup, otopark yapılması gereken alanları başka kullanım alanlarına döndürüyorlardı. Bu yönetmelik bunlara dur diyor. Bu yönetmelikle beraber binaların altında aşağıya doğru yani normal kod üstünde olmamak şartıyla neredeyse istediğiniz kadar otopark yapabilirsiniz diyor. Otoparklar, gelecekte şehirlerimizin çok ihtiyacı olan bir şeydir. Bu imkanı kullanacak olan yapıcı firmaların, bu özendirici özelliği kullanacağına inanıyorum.”Hbr: Samsun Haber
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ELEKTRİK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR
ELEKTRİK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR
Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Oğuzlu Mahallesi´ndeki elektrik sorununa el attı. Başkan Kul, ´Ekiplerimiz ve YEDAŞ ile beraber Oğuzlu Mahallesini ziyaret ettik. YEDAŞ sorunları düzeltti. Ahşap direk ve hatlar değişecek´ dedi.
TERME´NİN  BİTMEYEN ÇİLESİ YILKI ATLARI
TERME´NİN BİTMEYEN ÇİLESİ YILKI ATLARI
Samsun- Ordu karayolu kenarında başıboş bulunan yılkı atları sürücüler için büyük risk oluşturuyor.
KARADENİZ MTAL´DE SEMİNER
KARADENİZ MTAL´DE SEMİNER
Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Rehberlik Ve Danışmanlık Öğretmeni Sevcan Çolak tarafından öğrencilere Akran Zorbalığı konulu seminer verildi.
‘BEN DE MESLEK LİSELİYİM!´
‘BEN DE MESLEK LİSELİYİM!´
Sektörün önemli isimlerinden YMM Sevcan Tekinaslan, Karadeniz MTAL öğrencileri ile buluştu.
KAN BAĞIŞINA BÜYÜK DESTEK
KAN BAĞIŞINA BÜYÜK DESTEK
Terme İmam Hatip Lisesinden kan kampanyasına büyük destek.
YAZARIMIZ ANAFARTALAR ORTAOKULU´NDA
YAZARIMIZ ANAFARTALAR ORTAOKULU´NDA
Terme Anafartalar Ortaokulu son yıllarda akademik başarılarının yanında sosyal-kültürel ve sportif faaliyetlerle de adından söz ettiriyor.
MİNİK ÖĞRENCİLERDEN 10 OCAK  ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ ZİYARETİ
MİNİK ÖĞRENCİLERDEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ ZİYARETİ
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Terme´de uzun yıllar faaliyet gösteren Zübeyde Hanım Anaokulu minik öğrencileri ve öğretmenleri gazetemizi ziyaret etti.
BU KONU TERME´DE GÜNDEM YARATTI
BU KONU TERME´DE GÜNDEM YARATTI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın kenevir üretimi hakkında yaptığı açıklama sonrası bu konu kamu oyunda gündem yarattı. Terme İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü kenevir üretimi ile ilgili kendilerine yoğun talep geldiğini dile getirerek toplantı düzenleyeceklerini duyurdu.
TERME´DE KÜÇÜK BOY HAMSİ  AVLAYANLARA CEZA YAĞDI
TERME´DE KÜÇÜK BOY HAMSİ AVLAYANLARA CEZA YAĞDI
Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Denetim ve Kontrol Ekipleri tarafından Terme Balıkçı Barınağında denetim yapıldı.
TERME´DE KAZA: 4 YARALI
TERME´DE KAZA: 4 YARALI
Terme Saray Caddesi´nde meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı.
AKGÖL VE SİMENİT´E SAFARİ MÜJDESİ
AKGÖL VE SİMENİT´E SAFARİ MÜJDESİ
Eski Gölyazı Belediye Başkanı ve Terme Belediyesi Meclis Üyesi İsa Baş, Akgöl ve Simenit göllerinden Çobanyatağı´na kadar safari turu planladıklarını belirterek, ´İnsanların tamamen doğal bir ortam içerisinde bu deneyimi yaşamalarını çok istiyoruz´ dedi.
GAZETEMiZE ANLAMLI ZiYARET
GAZETEMiZE ANLAMLI ZiYARET
Saadet Partisi Terme Belediye Başkan Aday Adayı Av. Ali Yüksel ve Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Hanife Dürümlü ve yönetimi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında gazetemizi ziyaret etti.
TERME TSO´YA AKREDİTASYON DENETİMİ
TERME TSO´YA AKREDİTASYON DENETİMİ
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Akreditasyon Sistemi kapsamında, Terme Ticaret ve Sanayi Odası´nda Akreditasyon Belge Yenileme Denetimi düzenlendi.
MHP SAMSUN iL BAŞKANI KARAPIÇAK OLDU
MHP SAMSUN iL BAŞKANI KARAPIÇAK OLDU
Bahçelinin talimatıyla MHP eski il başkanı Termeli Abdullah Karapıçak, yeniden MHP Samsun il başkanlığına atandı.
SEÇİMİN DÜĞÜMÜ 22 OCAK´TA ÇÖZÜLÜR
SEÇİMİN DÜĞÜMÜ 22 OCAK´TA ÇÖZÜLÜR
AK Parti, ilçe aday tanıtımına hazırlanıyor. İl Başkanlığı ise listeyi bekliyor. Listeler geldiğinde adaylar bir gün önceden telefonla haberdar edilecek.
MUSTAFA MUTLU VEDA ETTi
MUSTAFA MUTLU VEDA ETTi
Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi Almanca Öğretmeni Mustafa Mutlu, 41 yıllık öğretmenlik hayatına veda ederek emekli oldu.
TERME´DE 2023 EĞİTİM VİZYONU ÇALIŞTAYI
TERME´DE 2023 EĞİTİM VİZYONU ÇALIŞTAYI
Terme´de 2023 Eğitim vizyonu çalıştayı düzenlendi.
TÜRK EĞİTİMSEN´İN İLÇE TEMSİLCİLERİ  EĞİTİM VE İSTİŞARE TOPLANTISI
TÜRK EĞİTİMSEN´İN İLÇE TEMSİLCİLERİ EĞİTİM VE İSTİŞARE TOPLANTISI
Türk Eğitim-Sen Gönülleri Birleşenler Büyük Türkiye Buluşması İlçe Temsilcileri Eğitim ve İstişare Toplantısı, 3-6 Ocak 2019 tarihleri arasında Antalya´da yapıldı.
DERNEK ÜYELERİ BİR ARAYA GELDİ
DERNEK ÜYELERİ BİR ARAYA GELDİ
Terme Yardım Sevenler Derneği her ay olduğu gibi bu ay da geleneksel olarak düzenlediği kahvaltı programında bir araya geldi.
ÖĞRENCİLERDEN KAYMAKAM´A ZİYARET
ÖĞRENCİLERDEN KAYMAKAM´A ZİYARET
Terme Meslek Yüksek Okulu Öğrenci Konseyi ve Gençlik Kulübü öğrencileri Terme İlçe Kaymakamı Mehmet Parlak´ı makamında ziyaret etti.
SAMSUN´DA´ULAŞIM ÇAĞRI MERKEZi´ KURULDU
SAMSUN´DA´ULAŞIM ÇAĞRI MERKEZi´ KURULDU
Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesinde tüm Samsun´u kapsayan, ulaşımla ilgili görüş, öneri ve şikayetlerin iletilebileceği ´Ulaşım Çağrı Merkezi´ kuruldu.
SEÇMEN LİSTELERİ ASKIYA ÇIKTI!
SEÇMEN LİSTELERİ ASKIYA ÇIKTI!
Yerel seçimlerin gerçekleştirilmesine kısa bir süre kala YSK tarafından seçmen listeleri askıya çıktı.
70 YAŞINDA OKUMA-YAZMA ÖĞRENDİLER
70 YAŞINDA OKUMA-YAZMA ÖĞRENDİLER
Terme Halk Eğitim Merkezinde açılan kursta okuma-yazma öğrenen yetişkin kursiyerler, anılarından oluşan "Geç Kalmış Kalemler" isimli bir de kitap yazdı.
İKİYE BÖLÜNEN OTOMOBİLİN GENÇ SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ
İKİYE BÖLÜNEN OTOMOBİLİN GENÇ SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ
Yalı Mahallesi´nde 2 aracın karıştığı trafik kazasında 19 yaşındaki genç hayatını kaybetti.
Dergi
RESMİ İLAN
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar