TKB BAŞKANI YILMAZ´DAN ´PLANLI ALANLAR TİP YÖNETMELİĞİ´ DEĞERLENDİRMESİ
Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni çıkarılan ´Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği´ ile birlikte artık, şehirlerin siluetini bozacak dikey yapıların yapılamayacağını söyledi.
Tarih: 10.7.2017 18:18:35

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 2 dönemdir sürdürdüğü Tarihi Kentler Birliği Başkanı sıfatıyla, yeni kabul edilen “Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği” konusunda görüş ve düşüncelerini belediye binasında düzenlediği basın toplantısında kamuoyuna duyurdu.Yeni geliştirilen Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği hakkında bilgiler veren Başkan Yılmaz, tarihi binalar, şehir estetiği, dikey yapılaşma ve bina otoparkları ile ilgili değişen yasaları açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni çıkartılan Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği hakkında bilgiler vererek konuşan Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Belediyelerin kendi bölgelerinin özelliklerini dikkate alarak yönetmelik hazırlama yetkisine sahip olması, kentlerimize kimlik kazandıracak, kentlerimizi tek düzeylilikten kurtaracaktır. Yeni geliştirilen Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği ile uygulamadan gelen katılımcıların katkılarıyla hazırlanmış olması nedeniyle, bugüne kadar hazırlanmış olan çalışmaların eksikliklerini gideren bir çalışma olduğuna inanıyor ve bakanlığımızın bu çalışmasını takdir ve memnuniyetle karşılıyoruz. Bu yönetmelik yanlış veya farklı yorumlara neden olmayacak anlaşılabilir ifadeler içermektedir. Tarihi Kentler Birliği olarak tarihi mirasımızın korunması ve fonksiyonlar yüklenerek gelecek kuşaklara aktarılması konusunda son 15 yıl içinde memnuniyet verici sonuçlar alınmıştır. Ancak mevcut yapı stokunun estetik sorunları vardır” dedi.

“Tarihi binaların restore edilip
kullanılması herkesi mutlu ediyor”

Tarihi binaların tekrardan kullanıma açılmasının çok önemli olduğunu belirten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “Bu yönetmelikte şehirlerimizdeki estetik sorunları çözecek, kimliksiz binaların kimlikli hale gelmesini sağlayacak cephe düzenleme mecburiyetleri memnuniyet verici ve uygulanabilir niteliktedir. Özellikle son 15 senede önceden ‘ne gereği vardı. Bu tarihi binaymış, mirasmış. Yıkılsın da buraya yeni bir şey yapılsın´ diye bir hoyratlık, kural tanımazlık gitti. Herkes bir köşede, kıyıda tarihi bir tesis görüyorsa bunun restore edilip, kullanılabilir hale getirildikten sonra ‘ne güzel oluyormuş´ diye herkes ittifak içerisinde oldular. Tarihi binalarımızın hepsi restore edilip, sürdürülebilir bir kullanmaya döndükten sonra herkesi mutlu ediyor. Bu konuda büyük bir bilinç değişti. Ama ülkemizde bir eksiklik var. Biz estetik konusunda sıvasızlık, boyasızlık ve dış cephe görüntüleri ile ilgili kimlik konusunda eksiklikler taşıyoruz. Bakanlığın hazırladığı bu yönetmelikte ‘estetik´ kavramı 10 cümlede bir geçiyor. Dolayısıyla estetik konusuna her zamankinden çok dikkat etmemiz gerekiyor” diye konuştu.
“Şehrin siluetini bozacak dikey yapılar daha yapılamayacak”

Özellikle İstanbul´da çok tartışılan dikey yapılaşmalar hakkında da bilgiler veren Yılmaz, “En önemli konulardan bir tanesi dikey yapılaşma yerine yatay yapılaşmanın özendirici olması Tarihi Kentler Birliği olarak bizleri memnun etmektedir. Dikey yapılaşmanın şehirlerin homojen görünmesini, şehirlerimizin içindeki mimari disiplinini ve estetik boyuttaki çirkinliğini söylemeyen yok. Güzel İstanbul´un profilini bozacak olan o yüksek binaların siluet bozucu duruşları, bizim Samsun´da da var. Bizim de mecburen kazanılmış hak olarak kişilere vermiş olduğumuz yüksek bina yetkileri var. Bu yönetmelik artık, bunlarla ilgili konuların eskisi gibi olmayacağını söylüyor” şeklinde konuştu.

“Bina otoparkları şehirler
için çok önemli”
Bina otoparklarının şehirler için çok önemli olduğunun altını çizen Yılmaz, açıklamasını şöyle tamamladı: “Otoparkları her zamanki yönetmeliklerden daha fazla olarak özendirici kılıyor. Binaların altında o binanın ihtiyacından da daha fazla otopark yapmasına özendiriyor.
Daha önceki yönetmelikler, binaların yapacağı otoparkları belirliyordu. Onu da binayı yapanlar yerel yöneticilerle konuşup, otopark yapılması gereken alanları başka kullanım alanlarına döndürüyorlardı. Bu yönetmelik bunlara dur diyor. Bu yönetmelikle beraber binaların altında aşağıya doğru yani normal kod üstünde olmamak şartıyla neredeyse istediğiniz kadar otopark yapabilirsiniz diyor. Otoparklar, gelecekte şehirlerimizin çok ihtiyacı olan bir şeydir. Bu imkanı kullanacak olan yapıcı firmaların, bu özendirici özelliği kullanacağına inanıyorum.”Hbr: Samsun Haber
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
5 YILDIR ATIL! EMEK VER İŞ OLSUN AŞ OLSUN!
5 YILDIR ATIL! EMEK VER İŞ OLSUN AŞ OLSUN!
Evci´de yer alan ve 5 yıldır atıl durumda olan Terme Metal Sanayi, yüzlerce gencin işsizlikten kıvrandığı Terme´de, gençlere iş ve aş olarak yeniden hayata dönmeyi bekliyor.
TERME´DE ELEKTRİK HATLARI  YERİN ALTINA İNİYOR
TERME´DE ELEKTRİK HATLARI YERİN ALTINA İNİYOR
YEDAŞ ile yürütülen enerji nakil hatlarının yer altına alınması çalışmalarını yerinde inceleyen Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, “Elektrik hatlarını yer altına alarak hem görüntü kirliliğini ortadan kaldırıyoruz, hem olası tehlikeleri bertaraf ediyoruz. İlçenin tamamını ele alan çalışmalarımızla geleceğe miras bir ilçe bırakma amacındayız.” dedi.
SAMSUN´UN 2019 YILI BÜTÇESİ ONAYLANDI
SAMSUN´UN 2019 YILI BÜTÇESİ ONAYLANDI
Samsun Büyükşehir Belediyesi ve 17 ilçe belediyesinin 2019 yılı bütçesi toplam 1 milyar 930 milyon 336 bin TL olarak kabul edilerek karara bağlandı.
BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
Terme´de resmi olarak Ak Parti´ye 5 müracaat yapıldığını aktaran AK Parti İlçe Başkanı Ali Kılıç “Genel merkezimizin aldığı karar doğrultusunda mevcut belediye başkanlarının müracaat etmelerine gerek olmadığı daha önceden açıklanmıştı.
LİV HOSPİTAL CUMHURİYET MTAL´DE
LİV HOSPİTAL CUMHURİYET MTAL´DE
Terme İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Samsun Liv Hospital hastanesinin imzalamış olduğu iş birliği protokolü gereği Terme Cumhuriyet MTAL öğrencilerine seminer düzenlendi.
İLKSAN SAMSUN ZİYARETİNDE
İLKSAN SAMSUN ZİYARETİNDE
On dokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) arasında tezsiz yüksek lisans programları işbirliği protokolü imzalandı.
MUTLULUĞA ‘EVET´ DEDiLER
MUTLULUĞA ‘EVET´ DEDiLER
Saniye ve Ömer Keleş´in kızları Aynur ile Hacer ve İzzet Tandoğan´ın oğulları Terme Belediyesi Evlendirme Memuru Resul Tandoğan 18 Kasım Pazar günü düzenlenen düğün töreni ile mutluluğa ‘Evet´ dediler.
SAADETLİ KADINLARDAN  ÖRNEK DAVRANIŞ
SAADETLİ KADINLARDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
Terme Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Hanife Dürümlü ve üyeleri, “Onlar için bir kitap seç bir kalem gönder iz bırak” projesi kapsamında 18 Kasım Pazar günü ilkokul çağındaki çocuklara kitap dağıttı.
SEYFİ GÜNAÇTI EMEKLİ OLDU
SEYFİ GÜNAÇTI EMEKLİ OLDU
Seyfi Günaçtı 42 yıl 26 gün süren öğretmenlik mesleğine 16 Kasım 2018 Cuma günü güzel bir törenle son verdi.
FERDA ERGÜN´DEN TMO´YA TEPKİ
FERDA ERGÜN´DEN TMO´YA TEPKİ
Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, fındıktan sonra çeltikte de TMO´nun alım için geç kaldığını belirterek, "TMO, biz de pirinç varken, Yunanistan´dan pirinç ithal etti, kendi ürünümüz gibi sattı" dedi.
“AMACIMIZ SORUNLARI BiTiRMEK”
“AMACIMIZ SORUNLARI BiTiRMEK”
Geçtiğimiz gün CHP Çarşamba Belediye Başkan Adaylığı açıklanan Altan Karabulut, Çarşamba Sanayi Sitesi´nde esnaf ziyaretlerini sürdürerek “Amacımız Çarşamba´nın sorunlarını bitirmek” dedi.
CUMHURiYET MTAL ZEKA OYUNLARI SERGiSiNi GEZDi
CUMHURiYET MTAL ZEKA OYUNLARI SERGiSiNi GEZDi
Terme Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11/A sınıfı Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü öğrencileri Branş Öğretmenleri Emine Can Yıldırım ve Sevda Tomrukçu refakatinde Teme Cumhuriyet ve 15 Temmuz Demokrasi Meydanın da açılan “Zeka Oyunları” sergisini ziyaret ettiler.
GURMELER TEFAL´DE BULUŞTU
GURMELER TEFAL´DE BULUŞTU
İlçemiz Fatih Anadolu Lisesi bayan öğretmenleri ve personel yakınları, evlerinde yaptıkları yemekleri hem mesai arkadaşlarıyla paylaştılar hem de yemeklerin kalite kontrolünü yaptırmış oldular.
BETA VİRÜSÜNE DİKKAT!
BETA VİRÜSÜNE DİKKAT!
Havaların soğumasıyla grip salgını arttı. Hastalıkları önlemek için akılcı antibiyotik kullanımına dikkat çeken uzmanlar beta virüsüne vatandaşları karşı uyardı.
ÖZEL DEFNE ANAOKUL VELİLERİNE SEMİNER
ÖZEL DEFNE ANAOKUL VELİLERİNE SEMİNER
Özel Defne Anaokulu oyunun eğitimdeki önemini belirmek için velilere seminer verdi.
İLÇE MİLLİ EĞİTİM´DEN ANLAMLI DAVRANIŞ
İLÇE MİLLİ EĞİTİM´DEN ANLAMLI DAVRANIŞ
Terme İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, meslek hayatının sonuna gelmiş öğretmenlerle öğrencileri buluşturarak önemli bir etkinliğe imza attı.
TERME´DE MANTARCILIK KURSU AÇILIYOR
TERME´DE MANTARCILIK KURSU AÇILIYOR
İlçemiz Tarım ve Orman Müdürlüğü´nün katkılarıyla Terme Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde 80 saatlik "Mantar Yetiştiriciliği" kursu 13 Kasım 2018 tarihinde açıldı.
BU YARIŞTA “BEN DE VARIM”
BU YARIŞTA “BEN DE VARIM”
Uzun yıllar Terme´de eğitim camiasında hizmet veren Mehmet Aksoy, Terme belediye başkanlığı aday adaylığı başvurusunu yaptı.
MERİH KARGI ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI
MERİH KARGI ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPTI
KASKEF Genel Başkanı, Terme´de Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı başvurusunda bulundu.
FİKRET OY ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
FİKRET OY ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
2014 yerel seçimlerinde Terme´den Belediye Meclis Üyesi seçilen ve aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olan Fikret Oy, 9 Kasım 2018 Cuma günü AK Parti´den Terme Belediye Başkanlığı aday adaylığını Ak Parti İlçe Başkanlığı binasında açıkladı.
TERME´DE ´EĞİTİM´ SEFERBERLİĞİ
TERME´DE ´EĞİTİM´ SEFERBERLİĞİ
Terme Belediyesi, ‘Eğitime Destek´ projelerinde hız kesmiyor. Belediye yönetimi son olarak Atatürk İlkokulu´na 4 bin 400 metrekarelik arsa kazandırarak eğitim yuvasının hizmetine sundu.
LiDERE TATLI DOPiNGi
LiDERE TATLI DOPiNGi
Namağlup lider Termespor´da yönetim, idmanı ziyaret ederek teknik ekibe ve futbolculara tatlı ikramında bulundu.
TERME´DE TRANSFER ŞOV
TERME´DE TRANSFER ŞOV
Terme Sanayispor, 8 önemli isimle her konuda anlaşarak el sıkıştı.
FATİH ANADOLU LİSESİ´NDE  İKRAM GÜNLERİ BAŞLADI
FATİH ANADOLU LİSESİ´NDE İKRAM GÜNLERİ BAŞLADI
İlçemiz Fatih Anadolu Lisesi öğretmenlerinin her yıl bir gelenek haline getirdiği öğretmenler arası ikram günleri geçen hafta başladı.
Dergi
RESMİ İLAN
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar