USTA TERME SKM´Yİ AÇTI

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta, "Bölücü değil bütünleştirici olmak için bağımsız aday oldum" dedi.

Seçim çalışmalarını sürdüren Samsun Milletvekili ve Bağımsız Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta, Terme Seçim Koordinasyon Merkezi´nin açılışını gerçekleştirdi.

SEÇİLMEM BİR BAŞKALDIRI OLACAK
Görkemli bir açılış gerçekleştiren Erhan Usta, burada önemli açıklamalar yaptı. Usta, "Birilerinin oyunu bölmek veya avantaj sağlamak için çıkmadık.
Yapılan bir takım anketler var. Herkes görüyor. Hangi türden anket olursa olsun hepsinde durumumuz çok şükür iyi. Samsun bağımsız bir belediye başkanı seçmesi durumunda, siyasi partilerin ortaya koyduğu dayatmaya meydan okumuş olacak. Bunun Samsun´a faydası olduğu kadar Türk siyasi hareketine de ciddi katkılar olacağını düşünüyorum. Çünkü bir tarafta birileri, öbür tarafta birileri dayatıyor.
Türkiye´nin en eski ve ilk partisi olan CHP, ittifak sisteminden dolayı bir aday çıkartmıyor. 50 yıllık bir hareket olan MHP´nin Samsun´da bir adayı yok. Çıkartılan adaylara da kendi tabanlarından ciddi bir tepki var. Böyle bir ortam içerisinde bizim seçilmemiz Samsun halkının bu dayatmaya başkaldırısı olacak. Ben de bölücü değil bütünleştirici olmak için bağımsız aday oldum" diye konuştu.

BENİ SAMSUNLULAR İSTEDİ
Adaylık sürecindeki en büyük etkenin sosyal medyada, internette, yazılı görsel basında kendisine karşı oluşan yoğun talepten kaynaklandığını ifade eden Usta ?Bu talepler günden güne giderek büyüdü. Bunun temelinde de 3.5 yıllık millet vekilliği dönemimde Samsun için yaptığımız iyi şeylerin olması yatıyor. Samsunlu bizi, Samsun´un başında görmek istedi. Ancak bir başka husus daha var. Millet kendisine dayatılan adayı istemiyor. O yüzden bizim seçilmemiz durumunda ki ben buna inanıyorum, ben sadece büyük şehir başkanı seçmeyeceğim yaratılan dayatmaya karşı Türkiyeye demokrasi dersi de vermiş olacağım.
Millet şunu diyecek, ?Ey siyasi parti başkanları, ey Ankara´dakiler, eğer siz bize aday dayatırsanız, bizim istemediğimizi önümüze koyarsanız, biz kendi bağrımızdan birini çıkartır ve onu büyükşehir belediye başkanı seçeriz?. İşte bu mesaj çok önemli bundan sonra Türkiye´de siyaset yapma devri değişecek. Bundan sonra millete kimse tepeden bakamayacak.
İnşallah bağımsız belediye başkanı seçilmem durumunda 5 yıllık dönemimi hiçbir siyasi partiye geçmeden bağımsız olarak tamamlayacağım. Bununda aksini düşünmek zaten bana yakışmaz?dedi.

SAMSUN TÜRKİYE PERFORMANSININ ÇOK ALTINDA
Konuşmasında Samsun´un kişi başı milli gelir iller sıralamasında Türkiye´de 38.sırada olduğuna dikkat çeken Usta ?Sıralamadaki bu yeri Samsun´a yakışmıyor. Samsun ilk zamanlarda, ilk 5´lerde yer almış bir şehir. Fakat her geçen gün gerilemiş. 2014 yılında 38.sıraya düşmüş. Neden 2014 diyeceksiniz? Çünkü en son seçim 2014 yılında yapılmış. Siyasette dürüst olmak lazım 2017 yılında samsun 43.sıraya düşmüş. Yani 5 il daha samsunu geçmiş. Samsun´un performansı Türkiye performansının çok altında. Yani Samsun hem Samsunspor olarak hem de ekonomik olarak aşağılara düşüyor. Biz bu gidişe dur diyeceğiz. Samsun´un potansiyellerini harekete geçireceğiz. Verimli ovalarımız var, turizm potansiyelimiz var, her türlü ulaşım imkanımız var fakat bunları ekonomiye dönüştüremiyoruz.
Üretimi olmayan, üretmektense tüketen bir kent haline geldik. İnşallah bunları düzeltecek kapasitemiz var. Samimiyetimiz var. Artık son söz olarak şunu söylüyoruz. Biz Samsun olarak potansiyelimizi biliyoruz. Her şeyimiz var unumuz var, şekerimiz var, eskiden helva yapacak bir usta yoktu, şimdi Erhan Usta da var.?dedi.