YAHYA BABA YENi GÖREViNE BAŞLADI

Terme´nin evladı Yahya Baba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararlara göre, Ticaret Bakanlığında Personel Genel Müdürlüğüne getirildi.

Terme´nin evladı Yahya Baba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararlara göre, Ticaret Bakanlığında Personel Genel Müdürlüğüne getirildi.
Terme Bilgi Gazetesi olarak hemşehrimize yeni görevinde başarılar dileriz.

YAHYA BABA KİMDİR?
Aslen Trabzon´lu olan Yahya Baba, 1974 yılında Samsun´un Terme ilçesinde dünyaya gelmiş, ilk, orta ve lise tahsilini orada tamamladı.
1999 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olduktan sonra 2001 yılında Maliye Bakanlığı´nda Vergi Denetmen Yardımcısı olarak meslek hayatına başlamış, 2002 yılından itibaren Gümrük Müsteşarlığı/Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde Gümrük Kontrolörü, Gümrük ve Ticaret Müfettişi ve Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi olarak denetim görevlerini yürüttü.
Denetim hayatı boyunca başta ithalat olmak üzere ihracat, kıymet, menşe, tarife vb. alanlarda inceleme ve soruşturmalar yaptı.
2011 yılından itibaren Bakanlık bünyesinde Rehberlik ve Teftiş Başkan Yardımcılıkları, Daire Başkanlıkları görevlerini, TÜBİTAK´ta Daire Başkanlığı görevini yürüttü. Görev süresi boyunca muhtelif zamanlarda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde Gümrük ve Ticaret Uzmanları ile Gümrük Muayene Memurlarına Gümrük Kanunu ve Yönetmeliği konularında eğitmen olarak dersler verdi.
Yine Gümrük Müfettiş Yardımcılarının yetişme sürecinde eğitmen olarak görev aldı. 2017 yılının Kasım Ayında Bakanlıktaki Daire Başkanlığı görevinden istifa etmiş olup, halen Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri olarak meslek hayatını sürdürdü.
Yahya Baba, 27 Nisan 2019 tarihinde Ticaret Bakanlığı´nda Açık Bulunan Personel Genel Müdürlüğü´ne atandı.