Bugün, 12 Ağustos 2020 Çarşamba
terme haberleri- beykoz samsunlular derneği-şenol kul-terme belediye başkanlığı- ömer altun

Yöre Geceleri´nde Samsunlular Ağırlandı

kültürel zenginliğin kaynaşmasını sağlamak, gelenek ve göreneklerimizi hatırlatmak amacıyla düzenlenen Beykoz Belediyesi Yöresel Geceleri´nin konuğu Beykozlu Samsunlular Derneği oldu.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi´nde gerçekleşen Beykoz Samsunlular Derneği gecesi;  Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Başkan Yardımcıları Muharrem Kaşıtoğlu, Salim Öztürk, Beykoz ve Terme meclis üyeleri, Anadolu yakası Samsunlular Federasyonu Dernek Başkanı Metin Şener, Beykozlu Samsunlular Dernek Başkanı Ömer Altun, Terme Genç İşadamları Derneği Başkanı Mustafa Çelebi, STK temsilcileri, muhtarlar, yöre dernek başkanları ve vatandaşların katılımıyla yapıldı.

 

Sunuculuğunu radyo programcısı Ufuk Acar´ın yaptığı gecenin açılışında ata sporu güreş, Samsunlu pehlivanlar ve cazgır eşliğinde konuklara temsilen tanıtılırken, programın devamında ses sanatçısı Hüseyin Şimşek, Samsun yöresine ait türküleri seslendirdi.

Gecede Samsun yemeklerinden örnekler yer alan stantlar,  yörenin tanıtımı içi broşürler yöreye ait aksesuarlar ve el emeği ürünler, Terme pirinci ve bölgeye yüzyıllar öncesinden  gelip savaşan kadınları simgeleyen Amazon kadın heykelcikler de vatandaşlara sergilendi.

Başkan Yücel Çelikbilek: ? Milli Mücadele Samsun´da 19 Mayıs 1919´da Başladı?

Gecede konuşan Başkan Yücel Çelikbilek, ? Samsun tarih kokan bir ilimizdir. Milli mücadelede Samsun´da 19 Mayıs 1919´da başlamıştır. O yüzden bu toprakların kıymetini bilmek lazım. Biz de Samsunluları hep sıcak bir yürek olarak gördük. En kalbi duygularla Samsunluları selamlıyorum, yörelerimizin kültürel faaliyet ve manevi değerlerinin anlatıldığı derneklerimizin bu etkinlikleri hep devam edecek. Biz de onlara her zaman bu konuda destek olmaya devam edeceğiz.? dedi ve dernek başkanı Ömer Altun´a plaket takdim etti.

Muharrem Kaşıtoğlu: ?Samsunlular Büyük Türk Güreşçisi Yaşar Doğu Gibi Bir Usta Çıkardığınız İçin Çok Şanslısınız?

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Samsunlular Gecesi´nde yaptığı konuşmada ?Çocukluğumda Samsun´un,  bir sigara adı olmadığını, milli mücadelenin başladığı bir kent olduğunu ilk kez sosyal bilgiler dersinde öğrendim. Samsunlular, tarihi değerlerini daha ön plana almalı. Manevi özellikleriyle tanıtım yapılmalı ve hak ettiği yere gelmeli. Samsunlular,  47 müsabakanın 46´sını tuşla kazanan büyük Türk güreşçisi Yaşar Doğu gibi bir usta çıkardığınız için çok şanslısınız. Bu yılki çayır festivalimizde yağlı güreş müsabakaları düzenlemeyi, etkinliği de Yaşar Doğu´ya ithaf etmeyi düşünüyoruz. Yörelerimizde doğusuyla batısıyla hep bir arda olmak istedik. Ayrımsız bir Türkiye hepimizin hayali  ?diye konuştu.

Geceye katılan Samsun Terme Belediye Başkanı Şenol Kul: ?Samsun´la ilgili yatırımlarından bahsederken, ?Biz 17 ilçesi olan Samsun´da hep bir birlik içindeyiz. Samsun´umuza Doğal Hayatı Koruma Geliştirme Alanı ve Amazon Tabiat Parkı ile Sülün Üretme Çiftliği kurduk. Bunlar önemli yatırımlardır.? dedi.

 

Gecenin sonunda tanıtılan ve ilçe sakinlerine ikram edilen Samsun´a has yemek adları ise şöyle: Karayemiş taflan, mısır unu helvası, Yöre yemek yarışmasında 1.lik kazanan ev baklavası, kocakarı burması ve sarı burma baklavaları, mısır çorbası ve tavuklu keşkek, mısır ve lahana dolmaları, Alaçam Tiriti, düğün yemeği cevizli tavuk, pazı, lahana turşusu, Bafra ve Terme pidesi, su böreği, pide. Programa katılan konuklara poşetlerle Samsun pirinci dağıtıldı.

Her hafta Cumartesi gecesi Mavi Karadeniz TV ve Beykoz Web TV´den canlı yayınlanan Beykoz yöre gecelerinin bir sonraki konuğu 20 Şubat Cumartesi günü saat 19.00´da Kars Ardahan Iğdır Derneği olacak.


Haber Kaynak : Terme Bilgi Gazetesi