Bugün, 23 Ocak 2021 Cumartesi

Ahmet SEZGİN


TÜRKÇENİN FERYADI VE DİL DAVASI

TÜRKÇENİN FERYADI VE DİL DAVASI


    Kadim dostum Eğitimci-Yazar Ahmet Sezgin, Etüt Yayınları arasından çıkan "Türkçenin Feryadı ve Dil Davamız" isimli derleme kitabını sıcağı sıcağına imzalayıp gönderme nezaketinde bulunmuş. Ben de bu inceliğe karşı aynı hassasiyetle teşekkür ediyorum.
     Dört yüz on altı sayfadan ibaret olan kitap büyük titizlikle hazırlanmış. Ülkemizin önde gelen kalem erbabının Türkçe ve kültürümüzle ilgili yazıları bir kitapta toplanmış.
     Kitap bu haliyle bize Türkçe ve kültür ziyafeti çekiyor. Ziyafet dediysem içerisinde iştahımızı kaçıran, yüreğimizi burkan yazılar az değil. Okuyunca “Ah Türkçemiz, güzel Türkçemiz, nereden nereye getirmişler seni!” demekten kendimizi alıkoyamıyoruz.
     Eğitimci-Yazar Ahmet Sezgin'in bu kitabı kitaplık çapta bir eser. Her eğitimcinin hele dil ile ilgili sahada görev yapan herkes için el kitabı niteliği taşıyor. Bir Türkçe veya Edebiyat öğretmeninin aralıksız okuması gereken bir eser.
     Eserin her haliyle ciddi bir araştırma sonucunda ortaya çıktığı gözden kaçmıyor. Onlarca yazar, eğitim, bilim ve fikir adamının yazısı bu kitapta okurlarını bekliyor.
    Kitabın zenginliği yani muhtevası hem önsöz hem de giriş bölümüyle de ifade edilmeye çalışılmış.
    Yalnız kitap demeye dilim varmıyor. Zira bazı kitaplar aynı zamanda eserdir. Bu kitap da bir eserdir.
    Eğitimci-Yazar Ahmet Sezgin'e kültür dünyamıza böyle bir eser kazandırdığı için kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. Umarım en kısa zamanda gereken ilgi ve değeri görür.
    Daimi başarılar dileklerimle...
Ahmet SEVEN
Samsun Yazarlar Derneği Başkanı
(Samsunbülten, 31.08.2020)