Bugün, 26 Mayıs 2022 Perşembe

Nazmi KILIÇ


BİZ GÖRMEDEN SEVDİK

BİZ GÖRMEDEN SEVDİK


    Kısa süre önce Mevlit Kandilini geride bıraktık. Bu vesile ile ümmetin Resulullah sevgisi gönülleri coşturdu. Nasıl coşmasın biz O nu görmeden sevdik. Bizden asırlar yıl önce yaşamış olması, onu görmemiş olmamıza rağmen sevdik. Evet, anlıyoruz ki O da bizi çok sevmiş. Bize olan düşkünlüğü, şefkati ve merhameti o kadar açık ki ahirette bize şefaatçi olması da bunun delilidir. Ashabıyla olan münasebetlerini hatırlayalım. 
    Peygamberimiz (sav), çevresindeki Müslümanlarla çok yakından ilgilenirdi. Onların her birinin imanını, tavrını, temizliğini, neşesini, sağlığını yakından takip ederdi. Her birinin eksiklerini, ihtiyaçlarını gözetir, temin edilmesini sağlardı. Onlarla sohbetlerinde ise, onları çok hoş tutar, gönüllerini alırdı. Sahabeler yanından neşe ve huzur içinde ayrılırlardı. En yakınlarından biri olan Hz. Ali (ra), Peygamberimiz (sav)'in sohbetlerindeki ortamı ve sahabeleriyle olan ilişkisini şöyle açıklamıştır:
    "Resulullah insanların eli en açık, gönlü en geniş ve şivesi en düzgün olanı, yüklendiği işi en iyi şekilde ifa edeni, en yumuşak huyluları ve sohbeti en güzel olanıydı. Onu tanıyıp sohbetinde bulunanlar ona severek sokulurdu.     Onu niteleyen: 'Ondan önce de ondan sonra da onun gibisini görmedim' derdi. Ne zaman kendisinden bir şey istense onu mutlaka verirdi." 
    "(Birlikte) oturduğu kimselerin her biriyle ilgilenir, farklı muamele ettiği izlenimi vermezdi. İhtiyacını gidermesi için onunla oturan veya onu ayakta tutan kimseye karşı sabırlı olur, o kişi ayrılmadıkça kendisi onu terk edip ayrılmazdı. Ashabını özler, göremediği zaman sorardı. İnsanların durumlarının nasıl olduğunu, işlerinin ne âlemde olduğunu da sorardı. Güzele güzel, çirkine çirkin derdi." 
"Daima doğruların yanındaydı, başkasını kabul etmezdi. Yanına geçici olarak girerlerdi, çıktıklarında mutmain olarak ayrılırlardı. Yanından birer delil ve kılavuz olarak çıkarlardı. Gelen yabancıların aşırı ve mantık dışı davranışlarını sabırla karşılardı. Ashap bazen buna kızarlardı da o onları teskin eder, şöyle derdi: "böyle kimseleri gördüğünüzde onu irşat edin!" 
    "Kimsenin sözünü kesmez, bitirinceye kadar beklerdi." İnsanları birbirine sevdirecek, birbirlerine kaynaştıracak şeyleri konuşurdu. Onları ürkütmez, kaçırmazdı. Her kavmin liderine önem atfederdi; ikram ederdi. Torunu Hz. Hasan (ra) ise Peygamberimiz (sav) için şunları söylemiştir:
    "Bakışları son derece anlamlı idi. Mani kelimelerle (az sözle çok mana ifade edecek şekilde) gayet güzel ve veciz konuşurdu. Sözlerinde ne fazlalık olurdu ve ne de eksiklik.
İleri gelen kimselerle de sade vatandaşlarla da eşit şekilde konuşurdu. Onlardan hiçbir şeyi saklamazdı. Ebu Zer (ra,) Peygamberimiz (sav)'in sahabelerine karşı sevgi dolu tavrını şöyle anlatmıştır:
    "Bir gün Peygamberimizin yanına gittim. Bir divanda oturuyordu. Kalktı beni kucakladı. Bu kucaklaması gerçekten pek içtendi." 
    Ebu Hüreyre (ra) ise Hz. Muhammed (sav)'in insanlara karşı son derece ince düşünceli ve insaniyetli olan güzel tavrını şöyle tarif etmiştir:
    "Allah Resulü'nün elini birisi tuttuğunda o kişi elini bırakmadıkça, Resulullah elini çekmezdi. Kendisiyle konuşan herkese karşı yüzünü döndürür, konuşan lafını bitirmeden çehresini çevirmezdi."
    Peygamberimiz (sav), sahabelerinin rahatsızlıkları ile de yakından ilgilenirdi. Zayıf olanların kilo almaları, kilosu fazla olanların diyet yapmalarını, yiyeceklerin faydalı olanlarını seçmelerini tavsiye ederdi. Örneğin bazı hastalıklarında, sahabelerine bal şerbeti içmelerini tavsiye etmiştir. 
    Hz. Ebu Hüreyre (ra)'nin anlattığına göre, bir gün Ebu Hüreyre (ra) bayıldığında, Peygamberimiz (sav) onu kendisi ayağa kaldırmış, evine getirmiş ve aç olduğunu anlayarak ona ilk önce süt içirmiştir. Böyle daha yüzlerce örnek vermek mümkündür. 
    Böyle bir Peygamberin ümmeti olmak ne büyük nimettir. Görmeden ve görülmeden sevilip sevmek ayrı lütuftur. Ama ahrette görerek seveceğimizi, beraber olacağımız inancıyla da yaşıyoruz. Allah cümlemizi Peygamberimiz (sav) in sevdiği ümmetinden eylesin. Sağlıcakla kalın.