Bugün, 4 Aralık 2021 Cumartesi

Ahmet SEZGİN


CELAL DEMİR'İN “BAYKUŞ GEÇİDİ” İSİMLİ NEFİS ROMANI ÜZERİNE

CELAL DEMİR'İN “BAYKUŞ GEÇİDİ” İSİMLİ NEFİS ROMANI ÜZERİNE


    Celal Demir, Giresun Vergi Dairesi Müdürlüğü görevini başarıyla yapmasının yanı sıra aynı zamanda çok değerli bir şair-yazar. Daha önce “Sele Düştü” isimli güzel bir şiir kitabıyla “Düşler Gibisin” ve “Dersimli Bir Kız Sevdim” isimli başarılı romanları yayımlanmıştı Celal Demir'in. 
         Mart 2021'de Sokak Yayın Grubu tarafından yayımlanan “Baykuş Geçidi” isimli romanı, Celal Demir'in tam bir ustalık dönemi denebilecek bir kaliteye sahip, bir solukta okunabilecek kadar ilgi çekici, gerçekçi, akıcı, sade, içten, sürükleyici ve ibret verici bir eser.
        Celal Demir'in 332 sayfalık “Baykuş Geçidi” isimli romanını beş altı günde büyük bir heyecan, merak ve zevkle okudum. Kahramanlarla birlikte yer yer sevindim, umutlandım; yer yer de hüzünlendim, korktum ve öfkelendim. Romanda tertemiz aşk da var iffetsizlik, namussuzluk da var; ihanet, intikam da var affetmek de. Ferdi meseleler, dertler de var eserde Rus, Rum ve Ermenilerin Karadeniz'de yaptığı zulümler de. Kitap, o kadar sürükleyici ve akıcıydı ki bazen gece yarılarına kadar okumaya devam ettim bu romanı bazen de hiç bitmesin dedim kendi kendime. Romanda üç kuşak öncesi bir neslin -yazarın da mensup olduğu sülalenin- yaşamış olduğu enteresan ve ibretlik olayların sinematografik bir şekilde harika bir üslup ve planla anlatılmış olması, eseri daha da cazip, ilginç ve güzel kılmakta.
    “Baykuş Geçidi” isimli bu nefis roman, Erdem ile Şimal'in temiz aşkı ve kız isteme olayıyla başlasa da yazarın takdiminde ifade ettiği gibi: “Romanda Çapanlı sülalesinin torunları ile komşu köy olan Çamlıköy Karakoluna atanan astsubay arasında yaşanan olaylar hikâye edilmektedir. Seferberlik döneminde yaşanan olaylara da kısmen değinilen romanda daha çok Cumhuriyet dönemi, o dönemin kısıtlı imkanları anlatılmaya, gelenek ve göreneklere bağlı bir aşkın serüveni dile getirilmeye çalışılmaktadır.”
      Romanda o kadar ilginç olaylar oluyor ki, düğümler, okuyucuda büyük bir heyecan ve merak uyandırmakta: “Erdem'in içinde yeşeren umutlar, Şimal'e ulaşmak için yeterli olacak mı?” “Ayşe'nin karakol komutanı Bekir Başçavuş'a karşı nefreti nasıl çözümlenecek?” “Bekir Başçavuş, yaptığı ahlaksızlıklardan, ihanetlerden tövbe edecek mi?” “Canan Öğretmen, yaşadığı pişmanlıktan gerekli dersi çıkarabilecek mi?” “Karakol komutanı öldürülecek mi?” “Neriman, ihaneti affedebilecek mi?” “Çapan Ali ve ailesi, ihanet karşısında ne yapacak?” “Şule ile Ömer'in aşkı nefrete dönüşecek mi, kavuşmayla mı sonuçlanacak?” Daha birçok merak unsuru, okura büyük heyecanlar yaşatmakta. Yazarın bu güzel romanda ahlaki duyarlılık içinde çok güzel mesajları bir vitamin gibi vermesi de takdire şayan bir tavır olarak dikkat çekmekte.
        “Baykuş Geçidi” isimli romanda şahıslar çok başarılı ve gerçekçi tasvir ve tahlil edilerek tanıtılmış.Yer yer bölge ağzıyla konuşturulmuş kişiler. Olayların geçtiği yerler Trabzon/Araklı (Çapanlı köyü), Amasya, Sivas ve Ordu/Perşembe; çok başarılı, güzel tasvirlerle anlatılarak olay ve kişilerin zihinde daha iyi canlandırılması sağlanmış. 
        Termeli Yazar Celal Demir'i sinema filmi olabilecek nitelikteki bu ilginç ve güzel romanından dolayı yürekten tebrik ediyor, daha nice güzel eserlere imza atmasını Allah'tan niyaz ederim. Bir Termeli eğitimci-yazar olarak kendisiyle gurur duyuyorum.