Bugün, 28 Ocak 2022 Cuma

Emine OCAK DURUCU


Çocuklar unuttum kelimesini ne için kullanır…

Çocuklar unuttum kelimesini ne için kullanır…


Unutkan olmak her yaş grubu için geçerli bir durum. Çocuklarımıza görevlerini yapmaları konusunda hatırlatma yapmamız gerekir bazen. Ancak onlar düzenli olarak unuttum kelimesini kullanıyorsa, davranışlarını haklı çıkarma çabasına girebilirler.

Eğer mazeret olarak “unuttum “ kelimesini kullanıyorsa, yapamayacağı veya yardım alacağını bilemediği sorumluluklardan kaçtığı ya da işi umursamadığı anlaşılır.

Bu durum bazen “yorgunum ”içimden gelmiyor şeklinde bazende “Hiç düzelmeyecek ,neden diyeyim ki şeklinde yorumlanabilir.

Bu sebeple çocuğumuz yapması gereken bir şeyi unuttum derse” unutmak bir şeyi yapmamaya haklı gösteren bir bahane değildir” demeliyiz.

Çocuk “unuttum” dediğinde anlatmak istediği: öyle hissetmiyorum .Yapmak istemiyorum ,o zaman neden denemeliyim ki düşüncesidir.

Bizim etkisiz söylememiz

Unutmadın yapmak istemediğin için böyle söylüyorsun. Ya da Neden ,sürekli yapman gerekenleri unuttuğunu söylüyorsun? Dememiz.

Etkili söylemimize gelince,

“Unutmamak senin sorumluluğunda .Okul için bir ödev hazırlamanda ya da bir sonraki görev için seni yönlendirecek şeyleri bulmanda yardımcı olabilirim. Eğer istersen beraber bir liste hazırlarız. Ancak yapman gerekenleri hatırlamak senin sorumluluğunda .

Anne -Baba olarak çocuğumuza en etkili davranışı bulmak bizlere ait…

Her çocuk ayrı bir dünya sonuçta…