Bugün, 22 Ekim 2021 Cuma

MİSAFİR KALEMLER


ÖZEL EĞİTİMDE PANDEMİ SÜRECİ

ÖZEL EĞİTİMDE PANDEMİ SÜRECİ


    Yayılma hızıyla tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 isimli bir virüsle karşı karşıyayız. Ölüm ve vaka sayılarıyla tüm insanları korkutan, endişelendiren ve bu sebepten dolayı bizleri evlerimize kapatan bu virüs hayatımızı bir süre daha etkileyecek gibi duruyor.
    Pandemi sürecindeki karantina herkes için zor olduğu gibi özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımızı, gençlerimizi ve onların değerli velilerinide fazlasıyla etkilemiş gibi duruyor. 
    Bu süreçte okullar ile birlikte rehabilitasyon merkezleride kapatıldı. Devlet okullarında uzaktan eğitime geçirildi, ancak özel eğitimlerde uzaktan eğitim sürecini sağlıklı bir şekilde yürütmek çok zordu. 
    Dikkat eksikliği olan, alıcı dil becerileri sınırlı olan, hiperaktivitesi bulunan öğrencilerimiz için uzaktan eğitim maalesef gerçekleştirilemedi.     
    Bundan dolayı tüm yük ailelerin üzerindeydi.
    Farklı gelişim gösteren bu öğrencilerimiz için eğitim devamsızlığı oldukça önemlidir. Eğitim rutinlerinin bozulması öğrencilerde daha çok problemli davranışlara ve öğrendiklerini unutmalarına yol açar.
    15 Haziran 2020 tarihi itibariyle rehabilitasyon merkezleri açıldı, öğrenciler okullarına ve arkadaşlarına kavuştular. 
    Özellikle bu süreçte öncelikle öğrencilerimize sosyal mesafenin ne olduğunu açıklayıp, maske takımının önemini anlatıp, bulunduğumuz yerin ve el temizliğinin ne kadar önemli olduğunu anlatarak öğrencilerimiz ile iletişime geçmeliyiz. 
    Yapılması gereken bu aktiviteleri, oyunlar halinde, eğlenceli hale dönüştürerek gerçekleştirebiliriz.
    Özel Tuğra Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ailesi olarak bizler bu süreçte her zaman değerli velilerimiz ve kıymetli öğrencilerimizin yanında olacağız. 
    Üzerimize düşen sorumluluğu bilerek ve uygulayarak bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatacağımıza inanıyorum. 

Melek KAYA
Özel Tuğra Özel Eğitim 
Ve Rehabilitasyon Merkezi 
Rehber Öğretmeni