Bugün, 28 Ocak 2022 Cuma

Seyfi GÜNAÇTI


Temel Kır Kız İmam Hatip Lisesi

Temel Kır Kız İmam Hatip Lisesi


25 ve 26 Kasım 2021 Perşembe ve Cuma günlerim Terme Temel Kır Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde geçti. Selim Bey, “Öğretmenin emeklisi olmaz” derken haklı imiş. Üç yıl önce emekli olmama rağmen kendimi yine eğitimin içinde buldum.

Okulun Edebiyat Öğretmenlerinden Ahmet Sezgin, 25-26 Kasım 2021 tarihlerinde okulda bilim şenliği düzenlediklerini, proğramda yazarlar ve şairlere de yer verdiklerini ifade ile beni fuara davet etti. Bir gün sonra da Okul Müdürü Mehmet Türkan’dan aynı daveti aldım.

Mehmet Türkan, meslek hayatımda benim son okul müdürümdü. Fatih Anadolu Lisesi’nde dört yıl müdürlüğümüzü yapmıştı. Yönetiminden ve anlayışından memnundum. Düşünmeden daveti kabul ettim.

Perşembe günü ilçemizin yetiştirdiği çok ödüllü yazar Baha Rahmi Özen ile okula gittik. ‘TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’ adını taşıyan şenliğin, okul salonunda yapılan açılışına ilgi yoğundu. Kaymakam Metin Maytalman, Belediye Başkanı Ali Kılıç, Cumhuriyet Savcısı, siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri ve öğretmenler salondaki yerlerini almışlardı. Öğrenciler olmadan böyle bir şenlik olamayacağını söylemeye gerek yok.

Yazar ve şairlerden B. Rahmi Özen, Ahmet Sezgin, Yılmaz İmanlık, Azmi Taşdan ve şahsım ilk gün hazır bulunurken, Abdullah Kuşkovan da ikinci gün fuara katıldı. Selim Eroğlu ve Zeki Ordu davetli olup da gelemeyenler arasındaydı.

İyi ki beni davet etmişler ve iyi ki gitmişim. Eski öğretmenlik günlerime döndüm, hasret giderdim. Tekrar öğretmen olmayı, zil çalınca sınıflara girmeyi, güler yüzlü, dinlemeye ve öğrenmeye hazır gençlerle bir arada olmayı hayal ettim.

Bu hayalimi, ilk gün öğrencilerin projelerini sundukları bütün sergileri gezerek gidermeye çalıştım. Öğrenciler, öğretmenlerinin gözetiminde endemik bitkilerden güneş enerjisinden elektrik üretmeye, kelime bulma tahtasından kimyasal tepkimelere kadar pek çok alanda proje hazırlamışlar.

Her sergiye geldiğimde beni “Hoş geldiniz” diyerek karşıladılar. İyi hazırlanmışlar ki konularını takılmadan anlattılar. Madem öğretmendim öyleyse mesleğimin gereğini yerine getirmeliydim. Ben de onlara arada bazı sorular sordum. Öğrencileri ve sınıf ortamını özlemişim ki her birinin cevabını dikkatle ve ilgiyle dinledim.

Adı ‘Bilim Şenliği’ idi, benim için de bir şenlik oldu. Bir zamanlar öğrencimiz olan ve bu okulda görev yapan çok sayıda öğretmenle karşılaşmak ve onlarla hasbıhal etmek de bu güzelliklerdendi. Gerek idarecilerin ve gerekse öğretmenlerin gösterdiği ilgiye teşekkür ediyorum.

Tabii ki programın ana unsuru öğrencilerdir. Onlar olmadan hangi bayram kutlanmış, hangi bilimsel proğram yapılabilmiştir? Sordukları sorularla, sorularıma verdikleri cevaplarla ve hanımefendilikleri ile bana tekrar öğretmenliğimi hatırlatan kızlarımıza da teşekkür ediyorum.

Bu okulda görev yapan öğretmenleri şanslı buluyorum. Bir kere öğrencilerin tamamı kız. Hepsi de hanımefendi ve saygılı. Başka söz etmeye gerek var mı?

Bir de okula adını veren Temel Kır’dan söz etmek istiyorum.

Temel Kır, hayırsever bir iş adamı. 1935’de Trabzon ili Araklı ilçesinde doğmuş. Küçük yaşta Terme’ye göç etmişler. Burada bir süre esnaflık yapmış. Eşi Ulviye Hanım ile de burada tanışıp evlenmiş. Eşinin adını taşıyan Ulviye Kır İmam Hatip Ortaokulunun bulunduğu yerde ahşap bir evleri varmış. Temel Kır’ın;

“Çocuğumuz doğmuştu ve daha küçüktü. Kış mevsimi de gelmiş ve kar yağmaya başlamıştı. Evin duvarı tahtadandı. Muntazam çakılmamıştı. Tahtaların arasından içeri kar giriyordu. Bir yerlerden tuğla buldum ve çamurla tuğlaları örerek açık yerleri kapattım” diyerek o günleri anlattığı nakledilir.

Temel Kır daha sonra İstanbul’a göç etmiş. Ticaret hayatına orada devam etmiş. Çalışmayı, kanaatkârlığı, şükretmeyi ve israftan kaçınmayı prensip edinmiş. Bu sayededir ki varlık sahibi olmuş, bir plastik fabrikası kurmuş ve bu okulun yapılmasına katkı sağlamış.

Sayın Temel Kır’a ve hayırseverlerimize teşekkürü bir borç biliriz.