Bugün, 13 Temmuz 2024 Cumartesi
terme haberleri- terme ziraat odası- fındık- yetkn karamollaoğlu- terme bilgi gazetesi- bilgi gazetesi

EMANETE VERİLEN FINDIK ÜRETİCİYİ ÜZECEK

EMANETE VERİLEN FINDIK ÜRETİCİYİ ÜZECEK

Oda Başkanı Karamollaoğlu, ?Son bir ayın en sert düşüşünü yaşayan fındık yıl sonunun yaklaşmasıyla çiftçiyi daha da üzeceğe benziyor"dedi.

Fındık fiyatında yaşanan sert düşüşün borçlu olan üreticiyi üzeceğini belirten Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamolaoğlu, ?Yıl sonu ile birlikte ödemesi gelen üretici, borçlarını ödemek için fındığını düşük fiyattan bozdurmak zorunda kalacak.?dedi.

Oda Başkanı Karamollaoğlu, ?Son bir ayın en sert düşüşünü yaşayan fındık yıl sonunun yaklaşmasıyla çiftçiyi daha da üzeceğe benziyor. Özellikle de emanete bırakılan fındık tüccarın elinde olduğu için sıkışan çiftçinin fındığını düşük fiyattan satmasına neden olacak.?diye konuştu.

Kredi borcu, gübre ödemesi gibi borçları olan çiftçi emanete bıraktığı fındığı ucuz satmak zorunda kalacak. Fındık fiyatını değerlendiren Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, ?Çiftçinin ekonomik durumu yok, elinde ki avucundaki sadece fındık. Fındık satan çiftçi tüccara mahkum bırakılıyor.
Bugün piyasada işlenen fındığın neredeyse tamamı emanete verilen fındık. Bu fındık yerine dolması için elinde fındığı olan çiftçi önümüzler deki günlerde daha karlı çıkacak. Çiftçi tüccarla arasını iyi tutmak zorunda bırakılıyor, elinde parası olmadığı için tüccardan sıkıştığı zaman para alabilmesi için emanete fındık bırakmak zorunda bırakılıyor. Buda çiftçinin emeğini karını sermaye sahipleri yemiş oluyor? dedi.

ÇİFTÇİYİ
DESTEKLEYECEK
KURUMLAR ŞART
Karamollaoğlu, ?Kooperatif ve birlik gibi kuruluşların olmaması bugün çiftçimizi zarar etmeye mahkum hale getiriyor.
Fiskobirlik gibi kuruluşlar olmadığı için sermaye sahipleri ve kar odakları bu rantın kaymağını yiyor. Piyasada üretici sağlam duramadığı için fındık fiyatı da tüccarın istediği doğrultuda şekilleniyor. Emanete verilen fındıklar yüzünden çiftçi kendi silahıyla kendi ayağına sıkmış oluyor.
Piyasada bugün fındık fiyatı borsalarda yazan rakam 11 lira serbest piyasada ise randımanına göre 12 liraya kadar çıkıyor. İşlem görmüş fındığın fiyatına bakınca kilosu 50­60 liradan satılıyor. Bu kar oranları hiç adil olmadığını herkes biliyor, üreticinin cebine gidecek kar oranları sermaye sahiplerinin cebine gidiyor. Buna dur diyecek çiftçi birliklerine ihtiyaç olduğu aşikar.
Elinde fındığı olan bekletmeye devam etsin yılbaşından sonra fındık gerçek değerine yükselecektir?dedi