Bugün, 12 Temmuz 2024 Cuma

HAFTA TATİL RUHSATI ALMAYAN ESNAFA CEZA

HAFTA TATİL  RUHSATI ALMAYAN  ESNAFA CEZA

Son zamanlarda Terme`de tatil ruhsatı ile ilgili söylentiler esnafta soru işaretleri uyandırdı. Bazı meslek dalları ruhsat almadan da işyerini açabilecek. Fakat diğer bir grup esnaf ise ruhsat almadan işyerini açamayacak.

Pazar günü işyerlerini açmaları Danıştay 8`inci dairenin esas 2010/5698 karar no:2010/ 6534 sayılı kararında 394 sayılı hafta tatil hakkında kanunun 4`üncü ve 5`inci Maddelerinde yazılı esnafın Pazar günü işyerini açmalarının ruhsata tabi olmadığı diğer esnafların ise Pazar günleri işyerlerini açacaklarsa Pazar günü ruhsatı almaları gerekiyor. Pazar günü işyeri açma ruhsatı almayan işyerleri şu şekilde:
Hafta tatili ruhsatı almayacak esnaflar:
1-Lokantalar, açık ve kapalı pide yapan fırınlar, pastaneler.
2-Kahvehaneler, çay ocakları, internet ve atari salonları.
3-Yalnız yaş sebze ve meyve satan manavlar.
4- Bozulabilecek ürünleri mal eden sanayi müesseseleri.
5- Hamamlar, hanlar, oteller.
6- Fotoğrafçılar, matbaacılar.
7- Gazete bayileri, piyango bileti satış şubeleri.
8- Çay bahçeleri, spor, konferans, konser, tiyatro ve sinema salonları.
9- Halkı eğlendirmeye mahsus oyun yerleri, kulüpler.
10- Turistik, hediyelik ve hatıra eşyaları satan işyerleri.
11- Eczaneler, tıbbi ve diş muayeneleri, kimya ve bakteriyoloji laboratuvarları, ameliyatların icrası için zaruri olan alet ve edavatı satan işyerleri.
12- Nakliye şirket ve cemiyetleri.
Hafta tatil ruhsatı almayanlar ise kabahatler kanununun 32.`nci maddesine istinaden Pazar günü açık olursa zabıtanın tespiti sonrasında 208 TL cezai işleme maruz kalacaklar. Bakanlığın belirlediği pazar günü ruhsatında fiyat tarifesi taban 20 TL tavan ise 800 TL şeklinde belirlenmiştir.