Bugün, 12 Temmuz 2024 Cuma

İlçe Milli Eğitim Müdürü Özer Ersoy´dan Yarıyıl Tatili Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürü Özer Ersoy´dan Yarıyıl Tatili Mesajı

Değerli öğretmenler, Sevgili öğrenciler, kıymetli veliler;

Değerli öğretmenler,  Sevgili öğrenciler, kıymetli veliler;

 Öğrenciler, eğitimciler ve çocukları okula giden tüm anne ve babalar için bu sene beklenen yarıyıl tatili19/01/2018 tarihinde başlıyor ve okula giden tüm çocuklar bugün karnelerini alacaklar. Bir eğitim ve öğretim döneminin birinci yarıyılının sonuna geldiğimiz bu günde anaokulu(868), İlkokul/ortaokul(8527) ve liselerde(3977) eğitim gören toplam 13.372 öğrencilerimiz büyük bir heyecanla on beş günlük bir tatile giriyorlar. Başta öğrencilerimiz olmak üzere, öğretmenlerimizin ve velilerimizin göstermiş oldukları üstün gayret ve çalışmaların semeresinin alındığı karne gününde hepinizi içtenlikle kutlar, güzel bir tatil geçirmenizi dilerim.

 Çocukların okul başarılarının, sadece kendilerini ve ailelerini değil, bütün bir eğitim camiasını ve ülkeyi ilgilendirmesi bakımından üzerine dikkatle eğilmesi gereken bir husus olduğunu, çocukların karne notlarının sadece onların eğitimdeki başarısını değil, genel olarak okul yöneticisinin, öğretmenin ve ebeveynin de çabalarının sonuçlarını ölçtüğünü de unutmamalıyız.

 Eğitim sisteminin temel bileşenlerinin merkezde öğrenci olmak üzere öğretim programları, öğretmen ve okul olduğunun bilincindeyiz. Sistemin en güçlü bileşeni mutlak suretle öğretmendir. Öğretim programlarını uygulayacak, bilişim teknolojisini kullanacak, yeni yaklaşımları uygulamalarına yansıtacak olan öğretmendir. Bu nedenle, eğitim ve öğretimin kalitesi öğretmenlerin sahip olduğu yeterliliklerle doğrudan ilişkilidir. Bilgi çağının nitelikli bireylerini yetiştirecek olan öğretmenlerimiz her şeyden önce değişime ve dönüşüme açık olmalıdır. Bunun yanında etkili iletişim becerilerine ve yaşam boyu öğrenme becerisine sahip olmak, disiplinler arası bağlantı kurabilmek, teknoloji okur-yazarı olmak, kendi değerlerini ve evrensel değerleri içselleştirmiş olmak günümüz öğretmeninden beklenen niteliklerdir ama hepsinden önemlisi öğrencilerinize ´insan sıcaklığını´, onlara verdiğiniz sevgi ve değeri etkili bir şekilde hissettirebilmektir."

 Öğretmenlerimizin fedakârca çalışma ve gayretlerinin yanında çocukların sağlıklı ve mutlu gelişimlerinde, okul başarılarında en az öğretmenler kadar anne-babaların da rolünün bulunduğunu unutmamalıyız. bu sebeble hem öğretmenlerimiz hem de velilerimiz bilirler ki çocuklarımıza herşeyden önce zengin olmayı değil, mutlu olmayı öğretmeliyiz böylece onlara hayatlarında sahip oldukları şeylerin fiyatını değil kıymetini bilmeyi öğretmiş oluruz

 Çocuklarınızın karneleri aynı zamanda anne-babaları olarak onlarla ne ölçüde ilgilendiğiniz, ne ölçüde destek olduğunuz hakkında fikir veren birer ayna niteliğindedir. Dolayısıyla çocukların özgüvenini zedeleyecek tutumlardan özenle kaçınmanızı, çocuklar üzerinde yıkıcı etkiler oluşturacak tepkiler yerine, yapıcı, onarıcı, destekleyici ve teşvik edici bir yaklaşım benimsemenizi sonuç alıcı olması bakımından çok önemli görüyorum.

 Okul dönemi boyunca sorumluluk altına giren çocuklarımızda stres birikimi oluşabilmektedir. Bu nedenle ebeveynleri olarak bu ara tatilde çocuklarımızın zamanlarını iyi değerlendirmeleri için onlara destek olmalı, çocukları televizyonun ve bilgisayarın esiri olmaktan çıkarıp açık havada streslerini atmalarına yardımcı olacak aktivitelere yönlendirmeliyiz. Çocuklarımızla eğlenceli vakit geçirebilir, akraba ve arkadaş ziyaretleri yapılabilir, konser-festival-fuar gibi sosyal etkinliklere katılımlarını sağlayabilir, yakın çevredeki tarihi ve kültürel yerlere gezi düzenleyebiliriz. 

 Yine çocuğun kendini geliştirecek ve onun ikinci döneme sağlıklı bir şekilde başlamasını sağlayacak, öğrencinin gelişim evrelerine uygun kitaplar ve kaynaklardan faydalanması öğrenme kayıplarını en aza indirecektir. Çocuklarımızın kamu ya da özel kurumların açtığı yüzme, basketbol, futbol, musiki kurslarından ilgi ve yetenekleri doğrultusunda, imkânlar ölçüsünde yararlanmaları sağlanmalıdır.

 Unutmamalıyız ki, cesareti kırılmış, özgüveni zedelenmiş bir çocuğun hayatı boyunca hatırlayacağı deneyimler, telafisi her zaman mümkün olan karne notlarından daha önemlidir. Bu düşüncelerle çocuklarınızla birlikte sağlıklı, mutlu ve güzel bir tatil geçirmenizi diliyorum.

 İnanın ve çalışın?

Eğitim öğretimde bir yarıyılı tamamlayarak karnelerini alacak öğrencilerimizi, gayretli çalışmalarından ötürü içtenlikle kutluyorum. "Karnenizdeki notlarınız ne olursa olsun; umudunuzu, cesaretinizi, çalıştığınız takdirde başarılı olacağınıza dair inancınızı, yapabileceğinize dair güvenizi hep diri tutun; hayatın her döneminde ve her alanında başarılı olmanın öncelikle buna inanmak ve çalışmakla mümkün olduğunu unutmamalısınız.?

 Bu çabanızda başta öğretmenleriniz, anne-babalarınız olmak üzere hepimiz size destek olmak, sorunlarınız olduğunda çözümlemek, güzel ve mutlu bir eğitim ortamında başarılı bir öğrencilik hayatı sürmeniz için elimizden geleni yapıyoruz.

 Yönelimleriniz, yetenekleriniz doğrultusunda kendinizi geliştirmenizin imkânlarını çoğaltmak ve daha nitelikli eğitim almanızı sağlamak için attığımız adımlara, sizlerin de çok çalışarak, kendinizi her bakımdan yetiştirerek karşılık vereceğinize ve ülkemizi güzel bir geleceğe taşıyacağınıza inancımız sonsuz.

 Bu ara tatil dönemini dinlenmenin yanı sıra kitap okuyarak, kültür, sanat ve spor aktiviteleriyle değerlendirerek geçirmeniz umuduyla; tüm öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize sağlıklı, mutlu bir tatil diliyorum.