Bugün, 12 Temmuz 2024 Cuma

KIŞ AYLARININ SAĞLIK DEPOSU: AYVA

KIŞ AYLARININ SAĞLIK DEPOSU: AYVA

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, ayvanın A, B, C vitamini ve potasyum bakımından zengin yapısıyla kanserden bağırsak rahatsızlıklarına, eklem ağrılarından öksürüklere kadar birçok hastalığa karşı koruyucu ve iyileştirici etki

Soğuk havalarda hastalık ihtimalinin artması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmek büyük önem kazanıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmede meyvelerin katkısına değinen Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, ayvanın içinde bulundurduğu polifenolik bileşikler, antioksidan bileşikler, diyet lifi, vitamin ve mineral açısından sağlık deposu olduğunu aktardı.
100 gram ayvada günlük ihtiyacın %25´ini karşılayacak C vitamini bulunduğuna dikkat çeken Özdemir, ?Ayva bağışıklığı güçlendirir ve kolesterolün dengede kalmasına yardımcı olur. Ayva çayı veya ayva suyu cilt yaralarının, akne ve lekelerin tedavisinde yardımcı olur? diye konuştu.
Aralarında elma ve armutun da bulunduğu ?gülgiller? familyasından bir meyve olan ayvanın sağlığa etkileri saymakla bitmiyor. Düşük kalorili bir meyve olan ayvanın yüzde 80´inin sudan oluştuğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir ?Ayvanın 100 gramında 52-57 kalori bulunur. Ayva, elma ve armuttan fazla polifenolik, antioksidan bileşikler bulundurur ve bu bileşikler diyet lifi, vitamin, mineral açısından sağlık deposudur? dedi.
Özdemir, ayvanın faydalarında şu şekilde bahsetti:

Ayvayı kabuğuyla yiyin
Ayvayı kabuğuyla yemenin diyet lifi alımını artırır. Ayvanın sindirim sistemi hastalıklarında, ishal, mide ağrıları ve bulantılarda da olumlu etkileri vardır. Ayva suyu gastrik ülserlerde yardımcı olup gastrointestinal sistemi rahatlatır.

Kötü kolesterolden, stresten korur
Ayvanın C vitamini bakımından oldukça zengindir. 100 gram ayvada günlük ihtiyacın %25´ini karşılayacak kadar C vitamini bulunur. C vitamini açısından zengin meyveler ve sebzeler vücudumuzdaki zararlı serbest radikalleri azaltmaya yardımcıdır ve strese karşı koruyarak vücudumuzun zayıf düşmesini önler. Ayrıca bu özelliği ile ayva bağışıklığı güçlendirir, mikroplar ve virüslerden koruyarak hastalıklara karşı koruyucu rol üstlenir.

Böbrek taşı oluşumuna karşı
Ayva gibi potasyum bakımından zengin gıdaların tüketilmesi kan basıncı seviyesinin kontrol altında tutulmasını sağlar. Ayvanın potasyum içeriği böbrek sağlığının korunmasında da ön plana çıkar. Yapılan araştırmalar yeterince potasyum tüketmenin böbrek taşı oluşma riskini önemli oranda azalttığını ortaya koyuyor.

Ayva ağrıları azaltır, öksürüğe iyi gelir
Ayvayı direkt olduğu gibi dilimlenmiş halde ağrıyan eklemlere, yaralara, şişiklere, göğüs ucu ağrılarına sürülürse ağrıyı hafifletir. Ayva çayı veya ayva suyu cilt yaralarının, akne ve lekelerin tedavisinde yardımcı olur. Serbest radikalleri azalttığından dolayı daha sağlıklı ve genç bir görünüş sağlamada rol oynar. Göz ağrılarında gözlerin üstüne ince ayva dilimleri koyarak 10 dakika bekletilebilir, ayva çayı ile sıcak uygulanabilir. Ayva suyu veya ayva çayı öksürüğe iyi gelir, bağışıklık sistemini destekler. Grip, nezle gibi hastalıklarda tedavi amacıyla kullanılabilir.