Bugün, 13 Temmuz 2024 Cumartesi

SAMSUN´UN İLK YETİŞKİN ALERJİ VE İMMÜNOLOJİ POLİKLİNİĞİ HİZMETE GİRDİ

SAMSUN´UN İLK YETİŞKİN ALERJİ VE  İMMÜNOLOJİ POLİKLİNİĞİ HİZMETE GİRDİ

Samsun´un ilk Yetişkin Alerji ve İmmünoloji Polikliniği, Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hizmete girdi.

Samsun Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hizmete giren Yetişkin Alerji ve İmmünoloji Polikliniği sayesinde yetişkin hastalar şehir dışına gitmek zorunda kalmayacak.
Hizmete giren poliklinikle ilgili bilgi veren Eğitim ve Araştırma Hastanesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Dr. Şengül Aksakal, Samsun´da Çocuk Alerji Polikliniği hizmeti verildiğini ancak yetişkinlerin karşılaştığı alerji hastalıklarının tedavisi için hastaların bugüne kadar il dışına çıkmak zorunda kaldığını söyledi.

"EN ÇOK KARADENİZ´DE"
Türkiye´de alerjik hastalıkların en çok Karadeniz Bölgesinde olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Şengül Aksakal, "Karadeniz´de en çok solunum alerjisi vakaları yaşanıyor (alerjik burun iltihabı ve astım gibi) bunlar da daha çok polen, ev tozu, hayvan tüyleri, küf mantarları gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkıyor.
Polikliniğimizde hastalarla ilgili ilk değerlendirme yapıldıktan sonra eğer hastalığa uygunsa ´immünoterapi´ yöntemiyle hastanın rahatsızlığını yok etme şansımız söz konusu oluyor. İmmünoterapiyle hastanın bağışıklık sisteminin alerji nedenine duyarsızlaşmasını sağlıyoruz" dedi.
Bazı alerjik hastalıkların organ hasarına da neden olabileceğini belirten Aksakal, bu süreç başlamadan hastaların immünoloji ve alerji uzmanına başvurması gerektiğini söyledi. Bağışıklık sistemi zayıflıklarından kaynaklı genetik geçişli olan hastalıklarda ise hastanın enfeksiyona eğilimli olduğunu ve sık sık zatürre, kulak iltihabı, sinüzit geçirebildiklerini ifade eden Aksakal, bu hastalara da tanı koyarak immün sistemlerini güçlendirici tedavi uyguladıklarını belirtti.