Bugün, 13 Temmuz 2024 Cumartesi

TERME'DE KADINLAR MİKROKREDİ İLE YÜKSELECEK

TERME

Samsun'un Terme ilçesinde Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Salıpazarı Mikrokredi Şube Müdürlüğü tarafından kredi dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) üyesi 19 Terme’li kadın girişimci, Terme Belediyesi’nde gerçekleşen törenle mikro kredi çeklerini Belediye Başkanı Şenol Kul’un elinden aldı. Törene Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Türkiye Grameen Mikro Finans Programı Samsun Bölge Direktörü Yasin Kandemir, Galip Öztürk Salıpazarı Mikrofinans Şube Müdürü Nuray Erensoy ve Şube Müdür Yardımcısı Emin Kahramanoğlu ve Salıpazarı Şubesine bağlı Terme’li 40 bayan girişimci katıldı.

MİKROKREDİ İLE DAHA BÜYÜK BAŞARI
Törenden önce açıklamada bulunan Türkiye Grameen Mikro Finans Programı Samsun Bölge Direktörü Yasin Kandemir mikro kredinin yoksul ve dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunmalarına imkan sağlayan, teminat, kefalet, icra ve mahkeme süreçleri takip edilmeden verilen küçük bir sermaye olduğunu ifade etti. Kandemir konuşmasında “Değişik sektörlerde iş yapacak bayanlar mikro kredi alarak işlerinde daha çok başarılı oluyor. Yeni kredi alanlar ve ikinci üçüncü kredilerini alacaklar var. Sadece bayanlara yönelik bu kredi Termedeki 19 bayana verilecek ve toplamda 60.000 TL. dağıtılacak. En yüksek krediyi alan 5.000 TL alacak. Terme’de yaklaşık 200’e yakın bayan üyemiz var. En başından beri samimi yaklaşımı ve desteklerinden dolayı hem mikro kredi kullanıcıları hem de vakfım adına Başkanımıza çok teşekkür ederim. Eksikliğini hissettiğimiz ofis olarak kullanabileceğimiz bir mekanın temini noktasında desteklerinizi bekliyoruz. “ ifadelerini kullandı.

EMEĞİ GEÇENLERE MİNNETTARIM
Hayalime ulaşmamda en büyük destekçim mikrokredidir açıklamasında bulunan mikrokredi üyesi Hamide Ölmez “İlçemizin Gölyazı Mahallesinde balıkçılık yaparak aileme katkı sağlamaya çalışıyorum. 7 yıldır bu sektörün içerisindeyim ve mikrokrediden ikinci kez faydalanma imkanı buldum. Aldığım kredi ile yeni balık ağı alacağım. Katkılarından dolayı tüm emeği geçen herkese minnettarım.” Dedi.

İNŞAALLAH BÜYÜK BİR İŞ KADINI OLURSUNUZ
Bir toplumda kadın ne kadar güçlü olursa toplum o kadar güçlü olur diyerek kadının üretimin içerisindeki önemine vurgu yapan Terme Belediye Başkanı Şenol Kul “Bir aile hayatında hanımlarımızın ne kadar önemli bir yerinin olduğunu hepimiz biliyoruz. Ailede, erkeğin üstlenmiş olduğu aile ekonomisini yürütme, aile ekonomisini en iyi seviyeye getirme çabasında, hanımlarımıza da önemli görevler düşmektedir. Bu anlamda hep birlikte kredi dağıtımını yapacağımız mikro kredi uygulaması çok önemli yer tutmaktadır. Diliyorum ki, bu girişimlerinizin, emeğinizin hakkını fazlasıyla alırsınız. İnşallah ilerleyen yıllarda daha da büyüyerek büyük bir iş kadını olursunuz. Biz, Terme Belediyesi olarak desteklerimizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu krediyi alarak örnek olan sizleri tebrik ediyor, başarılar diliyorum.” Dedi.

Tören sonunda Galip Öztürk Salıpazarı Mikrofinans Şube Müdürü Nuray Erensoy tarafından törene katılan ve kredi kullanan Terme’li bayanların ticari faaliyetleri ile ilgili bilgiler verildi.