Bugün, 13 Temmuz 2024 Cumartesi

TERME´DE SAĞLIK KONFERANSI

TERME´DE SAĞLIK KONFERANSI

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri tarafından sosyal sorumluluk çerçe-vesinde bilgilendirme amacıyla bel fıtığı tedavisinde yeni yöntemler anlatıldı.

Terme´de ilgi gören konferansın açılış konuşmasını yapan Büyük Anadolu Hastaneleri Kurumsal İlişkiler ve İş Geliştirme Müdürü Fatih Esen, "Alanında uzman doktorlarımız ile sadece Samsun ve ilçeleri değil, komşu il ve ilçelerimizde gerçekleştirdiğimiz bilgilendirme toplantılarımızı bugün Terme ilçemizde düzenliyoruz. Gösterdiğiniz ilgi ve alaka için sizlere teşekkür ediyorum. Her gün kendini yenileyen, geliştiren sağlık uygulamaları ile akademik kadrosuyla hastalara son teknoloji ile otel konforunda hizmet sunmanın mutluluğunu ve gurunu yaşıyoruz. Bugün doktorumuz Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Naki Keleş aranızda kendileri alanında sizlere bilgiler aktaracak, sizlerinde sormak istediği sorular varsa onları cevaplamak üzere burada bulunuyoruz." dedi.

BEL FITIĞI NEDEN OLUR
Daha sonra sunumlarını gerçekleştiren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Naki Keleş, bel fıtığı neden olur ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Opr. Dr. Naki Keleş, "Günlük hayatımızda yaptığımız ani hareketler ya da kaldırılan ağır eşyalar belimiz de ciddi hasarlar bırakmakta hatta fıtığa varan sağlık problemlerine yol açmaktadır. Geçer diye beklediğimiz yada doktor kontrolü dışında yapılan tedavi yöntemleri hastanın günlük yaşantısını olumsuz etkilemekte hatta daha da büyük hasarlara yol açmaktadır.
Bel fıtığı olan her hastanın ameliyat olması gerekmemektedir. Hastanın dinlenme, fizik tedavi uygulamaları gibi cerrahi olmayan seçeneklerle bel fıtığı hafifletilebilmektedir. " dedi.

TAM ENDOSKOPİK BEL FITIĞI YÖNTEMİ
Bel fıtığı tedavisinde yeni bir yöntem olan tam endoskopik kapalı bel fıtığı ameliyatı hakkında önemli bilgiler veren Keleş, "Tam Endoskopik (Kapalı) Bel Fıtığı Merkezimizde gerçekleştirilen operasyonlarda hastalar günübirlik yatış yapılmaktadır. Ameliyattan sonra aynı gün veya ertesi gün eve gidebilir. Kısa bir süre içerisinde de iş hayatına dönebilmektedir. Tam endoskopik (kapalı) bel fıtığı ameliyatı komplikasyon oranı oldukça düşük ve hasta konforu son derece yüksek bir operasyondur. Cerrahi sonrası ağrının açık ameliyatlara oranla daha az olması, hastanede yatış süresinin az olması normal yasama erken dönülmesi, cerrahiye bağlı anatomik hasarın açık cerrahiye göre az olması gibi avantajlarının olması endoskopik diskektomiyi başarılı kılmıştır" diye konuştu.
Soru cevap olarak devam eden konferans, yaklaşık 1 saat sürdü.