Bugün, 24 Şubat 2024 Cumartesi

M. Yetkin KARAMOLLAOĞLU


KİM İSTEMEZ MUTLU OLMAYI


Değerli okurlarım;

Göz tedavimi olmak için Ankara´dayım. Bu sebeple geçen hafta sizlere yazımı ulaştıramadım. Ama kısa olan bu ayrılık bahanesi ile çocuklarım, torunlarım Mehmet Emir ve Ahmet Emre ile hasret giderme fırsatı buldum.

İşte burada kendi kendime sordum mutluluk nedir?


Mutluluk tüm özlemlere ve isteklere eksiksiz erişmek ve kıvanç duyma durumu mu acaba diye düşündüm. Sonra dedim ki kendime, dünyada ne zenginler var, zenginliğin içinde mutsuz ve çaresiz. İşte bu yüzden birçok insan, mutlu olmayı bilemediği için mutsuz.


Albert Einstein ?Mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız hayatınızı bir amaca bağlayın, kişilere veya eşyalara değil.? diyerek amaçsız yaşamamayı işaret ederken, ?Küçük bir mutluluk istiyorum. O kadar küçük olsun ki kimse istemesin onu benden? diyen Nazım Hikmet, elimizdeki mutluluğun küçükte olsa kıymetini bilerek yaşamamız gerektiğini ne güzel de belirtmiş.


Gelin Mutluluğun ne demek olduğuna ?MUTSUZ KRALIN HİKÂYESİ? ile devam edelim:


?Bir zamanlar zengin ama mutsuz bir kral varmış. Mutlu olmak için ne kadar uğraşsa da mutlu olamıyormuş. Ülkenin en bilge kişisini huzuruna çağırtıp nasıl mutlu olabilirim diye sormuş.


Bilge: ? Kralım, mutsuzluktan kurtulmak istiyorsanız; mutlu bir adam bulup onun gömleğini giymeniz gerekir.


Kral adamlarına emir vermiş; bu mutlu adamı bulun diye, ülkede aranmadık yer bırakmamışlar. Fakat mutlu birine rastlayamamışlar. Kimileri eşinden, kimileri yoksulluktan, kimileri de hayırsız çocuğundan yakınıyormuş.


En sonunda çaresizlik içinde saraya dönüş yolunda, kırık dökük bir evin önünden geçerken içeriden birinin şöyle dua ettiğini duymuşlar:


? Allah´ım, sana şükürler olsun. Sağlığım yerinde, karnım bugün de doydu, bugüne kadar rızkımı eksik etmedin. Ben mutlu olmayayım da kim mutlu olsun?


Sonunda mutlu birini bulduk diye kralın adamları hemen evin içine dalmışlar. Adamın gömleğini alıp krala götürelim diye düşünmüşler. Fakat içeri girince bir de ne görsünler, adamın sırtında bir gömlek bile yokmuş.?


Hayat akarken insan mutluluğu arar durur. Sahip oldukları ne kadar çok olursa olsun hep daha fazlasını isteyen, sahip olduklarıyla yetinmeyen kendini mutlu hissedemez. Mutluluğu kendi içinde arayan ve kendinden memnun olup haline şükreden mutluluğu bulacaktır. Sağlıcakla ve mutlulukla kalın...


Bu vesile ile tüm islam aleminin ve hemşehrilerimizin Mevlid Kandilini kutluyorum.